Čeřenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čeřenice
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 60 (2008)
Domů 190 (2009)
Nadmořská výška 500 m
Lokalita
PSČ 285 06
Součást obce Sázava
Okres Benešov
Historická země Čechy
Katastrální území Čeřenice (2,93 km²)
Zeměpisné souřadnice 49°50′7″ s. š., 14°55′3″ v. d.
Čeřenice
Red pog.svg
Čeřenice
Další údaje
Kód části obce 146170
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeřenice je vesnice, část města Sázavaokrese Benešov. Nachází se asi 4,5 km na jih od Sázavy. V roce 2009 zde bylo evidováno 190 adres. V hlubokém údolí jižně od osady protéká Křešický potok, který je levostranným přítokem řeky Sázavy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o osadě Čeřenice pochází asi z roku 1377.V roce 1412 je Albrecht ze Šternberka prodal.Po roce 1421 už patřili k Sázavskému klášteru.Čeřenice jako obec existovaly již za Lucemburků.Po pádu kláštera v husitské revoluci,připadly Čeřenice husitu Sezimovi z Kunštátu.Rod Zajímačů z Kunštátu držel vesnici asi sto let.V tomto období velká část Čeřenic připadla ke Šternberskému panství,kde byla rozdělena mezi dvě vrchnosti.

Nejvíce zmínek k obci je až po třicetileté válce.Tehdy byla obec rozdělena na dvě části,tzv. ,,berní rula" – 1.část obce měla patřit ke Komornímu Hrádku. Před rokem 1754 byla pod Čeřenicemi u potoka malá skelná hut,kterou provozoval rod sklářů Sevaldů.Jsou zde zachovalé zbytky hutě.V Čeřenicích probíhalo rané osídlení.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Čeřenice je starobylá obec,za symboly (památky) obce Čeřenice jsou : studánka Habrovka a zvonička u pomníčku padlých.Tyto věci jsou zařazeny do kulturních památek obce !!! Pozoruhodný objekt je předpokládán Bambous – pozůstaek dvorce nebo sídlo zemana jménem Baumhaus Čeřenice patří k perlám Posázaví !!! K Čeřenicím se píše nejvíce starobylá pověst.

Studánka[editovat | editovat zdroj]

Největší památkou a pověstí obce Čeřenice je studánka Habrovka. K ní se vztahuje starobylá pověst.Podle starobylé pověsti zde odpoříval "OPAT PROKOP", zakladatel Sázavského kláštera. Po únavné cestě žíznil a tak Habrovou holí odkryl pramen vody,hůl potom zapíchl vedle do země,z ní vyrostl mohutný strom. Až do dnešního dne je udržován jako památný Habr Čeřenický. Po něm má chráněná studánka své jméno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]