Čeřenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čeřenice
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 60 (2008)
Domů 190 (2009)
Nadmořská výška 500 m
Lokalita
PSČ 285 06
Obec Sázava
Okres Benešov
Historická země Čechy
Katastrální území Čeřenice (2,93 km²)
Zeměpisné souřadnice
Čeřenice
Čeřenice
Další údaje
Kód části obce 146170
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeřenice je vesnice, část města Sázavaokrese Benešov. Nachází se asi 4,5 km na jih od Sázavy. V roce 2009 zde bylo evidováno 190 adres. V hlubokém údolí jižně od osady protéká Křešický potok, který je levostranným přítokem řeky Sázavy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o osadě pochází asi z roku 1377, jako obec Čeřenice existovaly již za Lucemburků. V roce 1412 je Albrecht ze Šternberka prodal. Po roce 1421 už patřily k sázavskému klášteru a po pádu kláštera v husitské revoluci připadly husitu Sezimovi z Kunštátu. Rod Zajímačů z Kunštátu držel vesnici asi sto let. V tomto období velká část Čeřenic připadla ke šternberskému panství, kde byla rozdělena mezi dvě vrchnosti.

Nejvíce zmínek k obci je až po třicetileté válce. Tehdy byla obec rozdělena podle berní ruly na dvě části – 1. část obce měla patřit ke Komornímu Hrádku. Před rokem 1754 byla pod Čeřenicemi u potoka malá skelná huť, kterou provozoval rod sklářů Sevaldů. Jsou zde zachovalé zbytky hutě.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Čeřenice je starobylá obec, za symboly (památky) obce Čeřenice jsou: studánka Habrovka a zvonička u pomníčku padlých, které jsou zařazeny do kulturních památek obce.[zdroj?]

Zajímavostí je Bambous – pozůstatek dvorce nebo sídlo zemana jménem Baumhaus.

Studánka[editovat | editovat zdroj]

Největší památkou a pověstí obce Čeřenice je studánka Habrovka. K ní se vztahuje starobylá pověst. Podle ní zde odpočíval opat Prokop, zakladatel sázavského kláštera. Po únavné cestě žíznil a tak habrovou holí odkryl pramen vody, hůl potom zapíchl vedle do země a z ní vyrostl mohutný strom. Až do dnešního dne je udržován jako památný Čeřenický habr, po němž má i chráněná studánka své jméno.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]