Álvaro Cunhal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Álvaro Cunhal
Alvaro Cunhal (1980).jpg
Narození 10. listopadu 1913
Coimbra
Úmrtí 13. června 2005 (ve věku 91 let)
Lisabon
Povolání politik, sochař, spisovatel a advokát
Alma mater Lisabonská universita
Ocenění Řád Říjnové revoluce (1973)
Řád přátelství (1984)
Řád Playa Girón
Leninův řád
Politická příslušnost Portuguese Communist Party
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Álvaro Barreirinhas Cunhal [alvaru barreiriňaš kuňal] (10. listopadu 1913 Coimbra13. června 2005 Lisabon) byl portugalský politik a spisovatel, přední funkcionář Portugalské komunistické strany (PCP) a jeden z hlavních odpůrců Salazarovy diktatury.

Cunhal, jehož rodina se přestěhovala do Lisabonu, se stal aktivním členem PCP roku 1931. Ve 30. letech byl předsedou komunistické mládeže a navštívil Sovětský svaz. Současně studoval právo, které dokončil licenciátem na téma legality a ilegality potratu.

Coby komunista byl Cunhal od roku 1937 zatýkán, případně se skrýval. Roku 1960 se mu za pomoci druhů podařilo prchnout z vězení v pevnosti v Peniche a odejít do Moskvy a posléze do Paříže; v letech 1961—1992 byl generálním tajemníkem PCP, která za salazarovského režimu (do r. 1974) působila ilegálně a byla řízena z exilu. V koloniálních válkách podporovala Cunhalova PCP antikoloniální odboj; v roce 1968 Cunhal výslovně podpořil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Po Karafiátové revoluci se mohl vrátit do Portugalska a stát se členem parlamentu (do 1992). Pod pseudonymem Manuel Tiago napsal několik historických románů, kromě toho maloval a překládal. Ke stáru trpěl zeleným zákalem a postupně slepl. Jeho pohřeb v roce 2005 byl masovou událostí. O dva roky později byl v televizní show Os Grandes Portugueses zvolen 2. největším Portugalcem v dějinách (1. byl ovšem jeho protivník Salazar); podle mnoha historiků a pozorovatelů nemá tato show přílišnou vypovídací hodnotu. Cunhal je však dosud živým symbolem portugalské radikální levice.

Álvaro Cunhal (NDR, 1982)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]