Zákon o půjčce a pronájmu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prezident Franklin Delano Roosevelt podepisuje Zákon o půjčce a pronájmu.

Zákon o půjčce a pronájmu anglicky Lend and Lease Act přijatý Kongresem USA 11. 3. 1941 nahradil dosavadní zákony zakládající neutralitu USA. Umožnil zapůjčit nebo pronajmout válečný materiál a potraviny zemím, jejichž obrana byla životně důležitá pro obranu USA. Zákon prosadil prezident Franklin Delano Roosevelt, který o americké pomoci Evropě, konkrétně Velké Británii a Francii, prostřednictvím dodávek výzbroje, výstroje a materiálu určeného k obraně mluvil poprvé veřejně již v prosinci 1940.

Válečná pomoc[editovat | editovat zdroj]

Dodávky trvaly od března 1941 do posledního dne 2. světové války. Tato pomoc byla životně důležitá především pro Velkou Británii, jež obdržela 60 % z celkového objemu pomoci, ale také pro Sovětský svaz (20 %).
Princip byl takový, že američtí spojenci obdrželi válečný materiál, který za ně výrobcům platila americká vláda, jež si na to od občanů USA půjčovala prostřednictvím prodeje státních dluhopisů se splatností 50 let. Spojenci začali tento materiál splácet teprve po ukončení bojů.

Během druhé světové války dodaly USA zemím protihitlerovské koalice válečný materiál v tehdejší hodnotě 46 miliard amerických dolarů (dnešních cca 700 miliard dolarů, přepočteno na Kč to dělá asi 14 350 miliard korun, což odpovídá čtrnácti ročním státním rozpočtům České republiky v hodnotách za rok 2006).

Pomoc Sovětskému svazu[editovat | editovat zdroj]

Do SSSR bylo například odesláno téměř 15 000 letadel a přes 350 000 nákladních vozidel. USA dodaly Sovětskému svazu během válečných let 2,3 milionu tun oceli. Takové množství by postačilo k výrobě 70 000 tanků T-34. Objem dodávek hliníku činil 229 000 tun, což dostačovalo pro pokrytí potřeb sovětského leteckého a tankového průmyslu na dva roky. Je třeba se zmínit i o dodávkách potravin: 3,8 milionů tun konzervovaného vepřového masa, uzenin, másla, čokolády, sušených vajec a tak dále. Sovětská armáda dostala rovněž 423 000 telefonů a desetitisíce bezdrátových stanic. Do SSSR putoval materiál a strojové vybavení pro rafinerie ropy, dále baterie, stany, padáky, lokomotivy, atd. Taky tanky Valentine, Matilda a Churchill, ovšem většina těchto tanků byla ztracena na moři při transportu do SSSR.

Splácení dluhu[editovat | editovat zdroj]

Británie splatila svůj dluh z válečné půjčky, jejíž celková výše činila 30 miliard dolarů, do posledního dolaru. Poslední splátku podle Dohody o půjčce a pronájmu zaplatila v prosinci 2006.
Podle některých pramenů nebyl dluh SSSR v hodnotě tehdejších 11 miliard USD nikdy celý splacen. V roce 1972 USA prominuly Sovětskému svazu celý dluh až na 722 milionů dolarů za stroje použitelné i v mírových dobách, které však nebyly dodnes uhrazeny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]