William Bligh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kapitán William Bligh se spojenci při vysazení na člun z lodi Bounty

William Bligh (9. září 1754, St Tudy,[1] Cornwall - 7. prosince 1817, Londýn, Spojené království) byl anglický viceadmirál, člen Královské společnosti a Royal Navy námořní důstojník a mořeplavec. V letech 1788 - 1789 byl kapitánem na lodi Bounty, na které vznikla proti němu vzpoura. Z lodi byl vzbouřenci vysazen s jeho spojenci na člun, s kterým podnikli strastiplnou plavbu k ostrovu Timor. Patnáct let po vzpouře byl jmenován guvernérem Nového Jižního Walesu v Austrálii.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Do Royal Navy se zapsal ve věku sedmi let v roce 1761. V té době to bylo běžné, aby mládí chlapci získali zkušenosti v plavbě a ovládání lodí. V roce 1776 se účastnil třetí plavby kapitána Jamese Cooka do Pacifiku, na které byl James Cook zabit. On sám mohl po návratu poskytnout informace o této plavbě. V roce 1787 byl vyslán s lodí Bounty na Tahiti, aby přivezl do Západní Indie sazenice chlebovníku. Na cestě z Tahiti se posádka vzbouřila a on vysazen se 17 věrnými členy posádky podnikl plavbu dlouhou 3600 mil neznámou částí Tichého oceánu, přes ostrovy Tonga, Fidži a Nové Hebridy k Velkému bariérovému útesu a poté přes Torresův průliv k ostrovu Timor a nakonec do Batevie.

Na další plavbě v roce 1791 do Pacifiku objevil ostrov Bounty, Viti Levu, Kadavu a Jasawa. Později prozkoumal Tasmánii. V roce 1804 byl guvernérem Nového Jižního Walesu. Kde se opět dostal do problému při pokusu o reformu v přídělu alkoholu pro vojáky. Po vzpouře byl dva roky vězněn.[3] Po osvobození se vrátil do Anglie. V posledních letech svého života žil ve Farninghamu, v Kentu. Zemřel 7. prosince 1817, ve věku 64 let, v Bond Street v Londýně. Je pohřben ve východní části hřbitova Lambeth[4] po boku své ženy.

Mapa cesty lodi Bounty (modře) a cesta člunu kapitána Williama Blighe (zeleně)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kapitán Bligh - online anglicky
  2. Kapitán Bligh: mezi sadistou a lidumilem
  3. Životopis na Stránkách Hospodářských novin - online
  4. Pitcairn Islands Study Center - online anglicky

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • A Voyage to the South Sea. Londýn 1792.
  • The Long of the Bounty. 2 sv. Londýn 1936.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • G. Mackaness: The Life of Vice-Admiral William Bligh. Sydney 1951.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu