Wikipedista:Palu/Slušný Čech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Slušný Čech, nebo také slušnočech je pejorativní označení používané k označení osob, jimž vadí zejména romové, imigranti a muslimové. [zdroj⁠?]

4. ledna 2017 se termín slušnočech objevil ve slovníku Čeština 2.0, a to s definicí: „zkráceně tzv. slušný Čech, jehož myšlení vystihují výroky: "Nejsem rasista, ale nesnáším negry." či "Nejsem xenofob, ale nemám rád imigranty." apod.; viz také pravočech“[1] Tato definice byla vybrána i do tištěné verze slovníku, vydané 24. řijna 2018 v nakladatelství Jan Melvil Publishing pod názvem Hacknutá čeština: Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny.

Vznik výrazu[editovat | editovat zdroj]

Sociolog Stanislav Biler, spoluzakladatel hnutí Žít Brno a pracovník tiskového oddělení veřejné ochránkyně práv, 5. září 2013 zveřejnil v Hospodářských novinách glosu „Slušný Čech“, v jejímž perexu konstatuje, že „slušný Čech má rád všechny menšiny, pokud se jim podaří asimilovat natolik, že je nelze rozeznat od většiny. V případě neúspěšné asimilace jsou vždy k dispozici oblíbené integrační nástroje, jako je vyhnání nebo pogrom.“ V souvislosti s pochody „pomatených lidí proti tzv. nepřizpůsobivým“ si kladl otázku, kdo jsou oni mýtičtí slušní a přizpůsobiví Češi. Jako první jejich znak rozebral přizpůsobivost: slušný Čech se přizpůsobí všemu a všem. Hitlerovi i Gottwaldovi. Naučil se kšeftovat s okupačními vojsky sovětské armády. Pokud si snad myslel něco jiného, myslel si to raději sám, doma a tajně, případně o víkendech na chatě, a v každodenním životě se vždy přizpůsobil stejně otupělé většině, přičemž není důležité mít pravdu, ale tvrdit to, co ostatní.

Další Bilerovy charakteristiky slušného Čecha zpřístupňují Hospodářské noviny pouze v placené verzi.[2]

V dalším článku, 26. června 2015 v Hospodářských novinách, zmiňuje Biler tzv. slušné Čechy jako ty, kterým prý k tomu, aby vás chtěli zbičovat, stačí, abyste nejedli vepřové nebo se jinak oblékali, přičemž ještě větším zločinem (podle nich) je, pokud vypadáte stejně a jíte totéž, ale myslíte si, že si každý může jíst, co uzná za vhodné, a klanět se libovolnému bohu nebo předmětu – pak se z vás stává kolaborant, který by měl být zbaven všech občanských práv.[3]

Facebookový profil „Slušný Čech“[editovat | editovat zdroj]

25. října 2013, v první den předčasných sněmovních voleb, spustil brněnský programátor Jan Jablunka z okruhu iniciativy Žít Brno facebookový profil „Slušný Čech“.[4] Na YouTube umisťoval videonahrávky a na facebookovém profilu je propagoval.[5] V prvních zveřejněných videonahrávkách cílil na sociálnědemokratické pučisty[4] (Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jiří Zimola se tajně a bez vědomí přesedy Bohuslava Sobotky sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, aby s ním „neformálně diskutovali o výsledku voleb“[6]).

V listopadu 2013 se však na tomto profilu již strefoval do protimuslimských komentářů, které se objevují pod články na internetových serverech.[4] Terčem Jabunkových videí nejsou jen rasisté, ale i například komentáře k aktuální politice či celebritám, přičemž jako programátor si údajně vytvořil algoritmus, který za něj prochází diskuse na různých webech, aby získal ohlasy „průměrné populace“, a hledá ty, které získají od čtenářů nejvíc „palců“, tedy lajků.[5] Každý videokomentář opatřuje jménem diskutéra, kterého cituje. Jak uvedl, doufá, že si pak lidé uvědomí, že za to, že někam něco napíšou, nesou odpovědnost, i když to je jen webová diskuse.[5] Na nejhrubší diskutéry se prý chystá podat trestní oznámení.[5]

11. července 2014 Jan Jablunka pro server Romea.cz vysvětloval, že chce ukázat, jak absurdní je tvrdit, že jsem „slušný Čech“, když zároveň „tvrdím některé ty věci v diskusích pod články“, tedy vkládám nenávistné příspěvky, a ukázat, že tihle „slušní Češi“ jsou zároveň pěkná „prasata“. Uvedl, že facebookovou stránku Slušný Čech provozuje sám, a zopakoval, že k jejímu založení jej inspirovala obdobná stránka Obludárium, na níž jeho kamarádi schraňují „příspěvky oblud z českých diskuzí, za jejichž posrané životy můžou cikáni, Židi, Havel a vůbec všichni okolo.“

Jablunku překvapilo, že spousta lidí nepochopila, že to je parodie, a považují Jablonku za rasistu, co šíří takové názory.[7] V tomto rozhovoru také Jablunka byl vyzván, aby charakterizoval typického slušného Čecha – diskutéra pod články. Uvedl, že v těch komentářích se filtruje hlavně frustrace a projevuje se stádní chování, kdy někdo vykopne a ostatní se přidají, přičemž často nejde o diskusi, ale převažuje tam jeden dominantní étos. Někteří z těchto lidí podle Jablunky trpí nepochopením, nestíhají sledovat vývoj společnosti, některé příspěvky evidentně nepíší lidé vzdělaní.[7]

Další známá použití výrazu[editovat | editovat zdroj]

27. května 2017 poloanonymní autor na webu Refresher použil výraz „slušní Češi“ pro ironické označení těch, kdo protestovali proti využití dětí tmavší pleti v kampani IKEA propagující globální klimatické změny, s připomenutím případů, kdy protestovali proti použití černého modela v reklamě Lidlu a zastávali se pokladní z Kauflandu, která měla vytetovaný hákový kříž a hajlujícího muže. Autor přitom vycházel z toho, že „čtení s porozuměním není silnou stránkou slušných Čechů“ a tedy že diskutující reagovali pouze na obrázek dětí s tmavou pletí, aniž by si všimli souvislosti s textem.[8]

Česká televize nazvala „Slušní Češi“ (v uvozovkách) reportážní příspěvek v pořadu 168 hodin odvysílaném na ČT1 dne 12. listopadu 2017, který se zabýval internetovými nenávistnými výlevy, které se objevily na sociálních sítích u fotky prvňáčků ze základní školy v Plynárenské ulici v Proseticích a byly zacíleny zejména na Araby a muslimy. Do televizní reportáže autoři připojili též případ napadení 36letého programátora blíže neurčeného západoafrického původu fanoušky Sigmy Olomouc v pražské tramvaji.[9] V samotném příspěvku se však výraz „slušní Češi“ vůbec neobjevuje, neoznačují se tak ani autoři nenávistných vzkazů (ty v reportáži zastupuje Petr Valouch, podle nějž by do té školy sednul granát jak prdel na prkýnko), ani je tak neoznačuje nikdo z politiků a dalších osobností, které se k případu vyjadřovaly, a nikdo toto označení ani nijak nehodnotí ani neanalyzuje. Autorem televizního příspěvku byl Jan Novák ve spolupráci s Ivou Piskalovou.

13. listopadu 2017 o reportáži ČT referoval v poloanonymním redakčním článku i zpravodajský web Echo24 článkem s názvem „Slušní Češi“ couvají. Mažou nenávistné příspěvky, utíkají novinářům a pokus o rozhovor s Petrem Valouchem komentoval tak, že se redaktorům ČT podařilo nalézt jednoho ze „slušných Čechů“ a autorů nenávistných komentářů.[10] Jinak se článek výrazem „slušní Češi“ rovněž nijak nezabývá, nevysvětluje jeho použití ani se jej nepokouší definovat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. slušnočech, Čeština 2.0, přidal Endif dne 4. 1. 2017
  2. Stanislav Biler: Slušný Čech, Hospodářské noviny, Glosa Stanislava Bilera, 5. 9. 2013
  3. Stanislav Biler: Slušní Češi šíří pravdu a lásku, Hospodářské noviny, 26. 6. 2015
  4. a b c JIŘIČKA, Jan. VIDEO: „Slušný Čech“ paroduje křiklouny na webových diskusích i politiky. iDNES.cz [online]. 2013-11-13 [cit. 2017-11-14]. Dostupné online. 
  5. a b c d Lucie Kavanová: Slušný Čech kárá webové diskutéry, Respekt, 22. 1. 2014
  6. Jan Brož: Tajnou schůzku svolal Zeman a jen jsme si povídali, tvrdí pučisté, iDnes.cz, 31.10. 2013
  7. a b BAUDYŠOVÁ, Jana. Obludy na internetových diskusích: Frustrace, nenávist a komplexy. Romea.cz [online]. 2014-07-11. Dostupné online. ISSN 1804-9117. 
  8. Marek R.: Slušní Češi opět v akci. Nově jim vadí děti tmavší pleti v IKEA kampani ohledně boje proti klimatickým změnám, Refresher, 27. 5. 2017
  9. NOVÁK, Jan; PISKALOVÁ, Iva. 168 hodin: „Slušní Češi“. Česká televize [online]. 2017-11-12. Dostupné online. 
  10. RED; VT. „Slušní Češi“ couvají. Mažou nenávistné příspěvky, utíkají novinářům. Echo24.cz [online]. 2017-11-13. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie:Český politický diskurz Kategorie:Neologismy