Ubuntu Phone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ubuntu Phone
Logo
Ubuntu Touch Home.png
Web: ubuntu.com
Vyvíjí: Ubuntu Foundation, Canonical Ltd
Rodina OS: GNU/Linux
Aktuální verze: 14.10 / 13. března 2014
Způsob aktualizace: APT
Správce balíčků: Centrum softwaru pro Ubuntu
Podporované platformy: x86, ARM
Typ kernelu: Monolitický
Implicitní uživatelské rozhraní: Unity
Licence: GNU GPL a jiné
Stav: Aktivní

Ubuntu Phone je mobilní platforma společnosti Canonical, postavená na operačním systému Ubuntu Linux.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone byl představen 2.ledna 2013, v 19:00 UTC. Oznámení předcházel třídenní odpočet na webu ubuntu.com, který dotekovou novinku naznačoval slovy "so close, you can almost touch it", tedy "tak blízko, že se toho můžete téměř dotknout". Z Ubuntu Phone vychází také Ubuntu Tablet.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone je platforma určená pro modernější mobilní telefony a vyžaduje alespoň 512 MB RAM, respektive 1 GB RAM pro svou plnohodnotnou variantu. Systém je kompatibilní s jádrem i ovladači systému Android a díky otevřenosti bude dostupný pro celou škálu zařízení ještě v době vývoje. Ukázkovým telefonem pro vývoj systému i pro vývojáře je Google Nexus.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone lze používat stejně jako běžný chytrý telefon. Umožňuje tedy telefonovat, psát a číst SMS, procházet web či poslouchat hudbu a hrát hry. Oproti běžným mobilním operačním systémům je navíc Ubuntu Phone vybaven schopností přeměnit se v normální počítač, což je možné po zasunutí telefonu do dokovací stanice a připojení k monitoru, klávesnici a myši. Tato funkcionalita je možná díky společnému základu tohoto mobilního systému a jeho většího desktopového bratříčka. Mezi další výhody patří možnost správy telefonu pomocí nástrojů pro správu Ubuntu, integrace služeb Ubuntu One a Ubuntu One Music Store či nápadná podobnost prostředí s ostatními zařízeními Ubuntu, což usnadňuje orientaci stávajícím uživatelům.