Steve Carell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Steve Carell
alt =
Steve Carell
Narození 16. srpna 1962 (52 let)
USA Concord, Massachusetts, USA
Aktivní roky 1991-současnost
Manžel/ka Nancy Walls (od 1995), 2 děti
Rodiče Harriet T. a Edwin A. Carellovi
Významné role 40 let panic
Zlatý glóbus
Kancl (2006)

Steven John "Steve" Carell (* 16. srpna 1962, Concord, Massachusetts, USA) je americký komediální herec, producent a scenárista, který se v letech 1999-2004 stal známým jako korespondent televizní show "The Daily Show with Jon Stewart". V roce 2005 získal hlavní roli v americké adaptaci britského seriálu Kancl. Následovalo několik úspěšných filmů, jako Božský Bruce, Božský Evan, Zprávař, 40 let panic, Dan in Real Life, Horton, Malá Miss Sunshine a Dostaňte agenta Smarta.

Časopisem Life Magazine byl nominován na nejzábavnějšího muže Ameriky. V roce 2006 získal cenu Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec v televizní komedii za svoji roli Michaela Scotta v seriálu Kancl.

Carellovo mládí[editovat | editovat zdroj]

Je nejmladším ze čtyř synů. Narodil se v Concordu v Massachusetts, ale brzo po narození se s rodiči přestěhovali do města Acton. Jeho matka, Harriet T. (rozená Kochová) byla ošetřovatelka na psychiatrii, a jeho otec, Edwin A. Carell pracoval jako elektrotechnik. Jeho dědeček z otcovy strany byl Ital. Narodil se s příjmením "Caroselli", které si poté nechal zkrátit na "Carell".

Studoval Fenn School a Middlesex School a navštěvoval univerzitu Denison v Granville, ve státě Ohio. Původně se chtěl stát hlasatelem v WDUB, rozhlasové stanici v Granvillu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Tvrdí, že než se stal hercem, pracoval jako pošťák ve městě Littleton v Massachusetts. Toto si však odporuje s tvrzením zaměstnanců littletonského poštovního úřadu. Jeho zaměstnavatel mu však údajně řekl, že není dobrým pošťákem, a tak tuto práci opustil. Hodlal absolvovat právnickou školu, ale protože nevěděl, jaké důvody ho k tomu vedou (a neměl tedy co napsat do přihlášky pod tuto otázku), vzdal i toto. Z počátku své herecké kariéry působil v putovní dětské divadelní společnosti, a později v komediálním muzikálu Knat Scat Private Eye (Soukromé očko Knat Scat). V roce 1991 získal svou první malou roli ve filmu Kudrnatá Sue, kde ztvárnil postavu Tesia.

Carell se dostal do povědomí veřejnosti jako korespondent pro The Daily Show with Jon Stewart mezi lety 1999 a 2005, s mnoha pravidelnými segmenty jako například Even Stevphen se Stephenem Colbertem, či Produce Pete. Od roku 2004 ztvárnil v americké adaptaci britského seriálu Kancl (The Office) regionálního manažera v pobočce fiktivní společnosti Dunder Mifflin Paper Company Michaela Scotta. Zde účinkoval do konce 7 řady, odvysílané v letech 2010-2011.

Po několika menších filmových rolích zazářil v úspěšné komedii 40 let panic. Následovaly Malá Miss Sunshine, Božský Evan, Dan in Real Life nebo Dostaňte agenta Smarta. Mezitím také zazněl jeho hlas ve dvou počítačově animovaných filmech, Za plotem a Horton.

V roce 2012 si zahrál,společně z Meryl Streep a Tommy Lee Jonesem, ve filmu Druhá šance. Kde ztvárnil manželského poradce doktora Bernarda Felba.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

  1. Rok
Film Role Poznámky
1991 Kudrnatá Sue Tesio jako Steven Carell
2003 Božský Bruce Evan Baxter
2004 Zprávař: Příběh Rona Burgundyho Brick Tamland nominace — MTV Movie Award
Konec snění strážník Sherman
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie Brick Tamland
2005 Melinda a Melinda Walt Wagner
Moje krásná čarodějka strýček Arthur
40 let panic Andy Stitzer
2006 Za plotem Hammy jen hlas
Malá Miss Sunshine Frank Ginsburg
2007 Božský Evan Evan Baxter
Zbouchnutá hrál sám sebe
Dan in Real Life Dan Burns
2008 Horton Ned McDodd: starosta WhoVille jen hlas
Dostaňte agenta Smarta Maxwell Smart nominace — MTV Movie Award
2010 Date Night Phil Foster
Despicable Me Gru jen hlas
2011 Get Smart 2 Maxwell Smart
Crazy, Stupid, Love. Cal Hlavní herec

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rok Film Role Poznámky
1996 The Dana Carvey Show různé role
1997 OZ Collin Hourbeck
1998 Třeba mě sežer zraněný Agent
1999-2004 The Daily Show korespondent
2005-současnost Kancl Michael Scott

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Steve Carell na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]