Přeskočit na obsah

Senecký rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Senecký rybník
Severní pláž a hráz v pozadí
Severní pláž a hráz v pozadí
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Senecký rybník
Senecký rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha7,4 ha
Objem107 310 m³
Povodí10,65 km²
Ostatní
Typrybník
Nadm. výška326 m n. m.
Přítok vodyBolevecký potok
Odtok vodyBolevecký potok
SídlaPlzeň
DIBAVOD ID110040030003.0
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Senecký rybník, zvaný též Senečák, je součástí rybniční soustavy na Boleveckém potoce na severním okraji města Plzně. Kromě Boleveckého potoka přitékajícího ze západu od Třemošenského rybníka je rybník napájen další bezejmennou vodotečí přitékající ze severu od Vydymáčku v údolí Merán.

Jižní břeh má přírodní charakter s porosty rákosu. Severní břeh je tvořen písčitou pláží s borovým lesem, při hrázi stojí budova plaveckého oddílu s nově zřízeným venkovním hřištěm pro vodní pólo[1] a patrová skautská klubovna s lesní školkou[2]. Nad rybníkem při severozápadním zálivu se nachází bažinaté mokřadní olšiny s vyvinutým společenstvím vysokých ostřic, např. s ostřicí prodlouženou (Carex elongata); toto společenstvo zamokřených půd je v západních Čechách poměrně vzácné. Rybník je hojně využívaný pro rekreaci a má i funkci rybochovnou, ta však nesmí mít negativní vliv na kvalitu vody. Severozápadně od rybníka je arboretum Sofronka.

Severozápadní záliv s ostřicemi

Rybník vznikl v roce 1734, patrně současně s Třemošenským rybníkem. Císařská renovační komise tehdy nařídila kromě dalších nápravných opatření i větší péči o rybníky. Pojmenován byl po vesnici Senec, kam směřuje cesta z Bolevce vedoucí po jeho vysoké východní hrázi. Někdy byl rybník nazýván i Na potvorách, podle místního pojmenování lokality s nekvalitními políčky a loukami mezi ním a rybníkem Košinářem, které jsou nyní zahrádkářskou kolonií.

V sobotu 17. července 1965 se nad Plzní prohnala výjimečně vydatná průtrž mračen, v jejímž důsledku se téhož dne večer protrhla hráz rybníka Vydymáček a v něm zadržovaná voda se přivalila do Seneckého rybníka. Jeho hráz následujícího dne nevydržela tlak vody a voda uniklá ze Seneckého rybníka následně poškodila hráz Velkého Boleveckého rybníka v prostoru přelivu.

Hráz Seneckého rybníka byla následně obnovena, znovu rekonstruována byla v roce 2004.

Lesnatost povodí 90 %
355denní voda 0,0017 m³/s
Stoletá voda 16,8 m³/s

Údaje z roku 1972 a 1998.

Po severním břehu prochází žlutá turistická trasa 6624 z Doubravky do Starého Plzence a žlutý místní okruh 9230 z Bolevce přes Třemošnou.[3]

  1. KUTKA, petr. Centrum vodního póla u Seneckého rybníka otevře mezinárodní turnaj [online]. 2022-06-17 [cit. 2022-07-16]. Dostupné online. 
  2. Senečák. senecak.webnode.cz [online]. [cit. 2022-07-16]. Dostupné online. 
  3. Kilometráž turistických značených tras – č. 31 – Plzeňsko [online]. Klub českých turistů Plzeňského kraje [cit. 2008-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-01. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Kolektiv autorů: Bolevec a okolí. Sdružení boleveckých rodáků, Plzeň 1999.
  • Jan Kumpera, Jiří Zahradnický: Rybníky Plzeňského kraje aneb putování za rybniční vůní; Agentura Ekostar s. r. o. Plzeň, Plzeň 2006
  • Životní prostředí města Plzně; Statutární město Plzeň a Granát Hák Jaroslav Ing., Horní Bříza 2002