Schizma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o schismatu (rozkolu) mezi různými náboženskými institucemi. O historických příkladech schismatu a jiném užití tohoto pojmu pojednává článek Schizma (rozcestník).

Schisma pochází z řeckého σχίσμα rozdělení (< σχίζω rozdělovat, půlit) a znamená rozdělení nebo roztržení, obvykle v nějaké organizaci. Schismatik je osoba, která vytváří nebo zapříčiňuje schisma anebo člen odtrhující se skupiny.

Užití v křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Rozvoj velkých církví

Dějiny církve poskytují asi největší skupinu užití termínu, neboť zde schisma označuje rozdělení v církvi. Schismatik je pak osoba, která vyvolává schisma v církvi anebo člen odtržené církve. Schisma je antonymem ke společenství, které vyjadřuje vztah jednoty v dané církvi nebo mezi nimi.

Používá se tedy ve významu:

  1. rozdělení mezi křesťany,
  2. zánik společenství mezi dvěma skupinami křesťanů, takže tito již společně neslaví bohoslužbu,
  3. Velké schizma značí jednu z těchto historických událostí:
  4. kterékoli křesťanské skupiny, které opustily katolickou církev v kterémkoli u tohoto hesla zmíněném smyslu.

Na rozdíl od hereze, tedy vědomé zpochybnění ustanovené autority (např: papeže), během schismatu jsou si obě strany vědomy vzájemného sporu. V katolickém kanonickém právu je schisma, odpadnutí nebo hereze trestáno exkomunikací.

Užití v islámu[editovat | editovat zdroj]

Rozkol v islámu vznikl roku 632 našeho letopočtu ze sporu o nástupnictví v muslimském Chalífátu. Tyto skupiny se nazývají ší'ité a sunnité. Později od Šiítů odpadli Ibadhi(Khawarji).

Užití v budhismu[editovat | editovat zdroj]

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]