Peridiscaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Peridiscaceae

Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: lomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleď: Peridiscaceae

Peridiscaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu lomikamenotvaré (Saxifragales)

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Opadavé nebo stálezelené stromy s jednoduchými celokrajnými listy s palisty. Rostliny jsou lysé nebo s jednoduchými chlupy. Čepel s peřenou žilnatinou, často triplinervní. Řapíky jsou pulvinátní. Květy jsou drobné, v úžlabních hroznech nebo svazečcích (podle jiné interpretace stažených hroznech). Kališní lístky v počtu 4 až 7, volné, koruna přítomna jen u rodu Soyauxia v počtu 5 plátků, u ostatních rodů chybí. Tyčinek je 10 nebo mnoho, přirostlých na nektáriovém disku nebo v kruhu kolem něj. Gyneceum je svrchní nebo polospodní (zanořené v nektáriovém disku) synkarpní jednopřehrádkové ze 3 až 4 (5) plodolistů se 6 až 8 vajíčky. Plodolisty srůstají v jedinou přehrádku. Čnělky jsou volné. Plodem je jednosemenná peckovice nebo tobolka. V semenech je hojný olejnatý endosperm a drobné dobře vyvinuté embryo.

Čeleď zahrnuje 4 rody a 11 druhů. Vyskytuje se v severovýchodní oblasti Jižní Ameriky (dva druhy ve dvou rodech) a v tropické západní Africe v okolí Guinejského zálivu.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď v dnešním pojetí zahrnuje 4 rody, které byly v dřívějších systémech řazeny do různých čeledí. Rod Peridiscus byl (především vlivem nedostatečného herbářového materiálu a chyb v morfologickém popisu) řazen do čeledi oreláníkovité (Bixaceae), kaparovité (Capparaceae) a nakonec Flacourtiaceae. Později byla ustavena monotypická čeleď Peridiscaceae. Do ní byl posléze vřazen rovněž monotypický rod Whittonia. V pozdějších systémech včetně APG I a APG II se čeleď objevuje v tomto pojetí se 2 rody endemickými pro severovýchodní oblast Jižní Ameriky.

Většina taxonomických systémů až do roku 1990 řadila čeleď Peridiscaceae do řádu violkotvaré (Violales). Systém APG I ji ponechává v kategorii čeledí s nejasným zařazením. V systému APG II je vedena v široce pojatém řádu Malpighiales, jehož součástí jsou i čeledi dřívějšího řádu Violales. Aktualizovaný systém APG II, dostupný na stránkách Angiosperm Phylogeny, ji řadí do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) a rozšiřuje ji o další dva rody ze západní Afriky - Medusandra (dříve řazen nejčastěji do monotypické čeledi Medusandraceae) a Soyauxia (dříve v čeledích Flacourtiaceae, mučenkovité (Passifloraceae) nebo Medusandraceae).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

  • Medusandra - dva druhy v západní Africe
  • Peridiscus lucidus - strom, vyskytující se v nezaplavovaném nížinném pralese v jižní Venezuele a severní Brazílii
  • Soyauxia - 8 druhů v západní Africe
  • Whittonia guianensis - druh je znám jen z několika sběrů, endemit oblasti Pottaro River v Guayaně, kde roste v poříčních lesích, plody jsou dosud neznámé

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 9780878934034.
  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VII). Timber Press, 2003. ISBN 0-930723-13-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]