Pavol Hammel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pavol Hammel
Pavol Hammel.jpg
Základní informace
Narození 7. prosince 1948 (65 let)
Bratislava
Žánry popmusic,
Povolání zpěvák,
Příbuzná
témata
Prúdy, Bratislavská lyra
Web www.pavolhammel.sk

Pavol Hammel (* 7. prosinec 1948, Bratislava) je slovenský hudebník a zpěvák.

Pochází z muzikantské rodiny. V útlém věku ho k hudbě přivedl jeho otec, houslista Slovenského národního divadla. Na jeho popud studoval hru na housle. Jako člen orchestru ŽUS (Železničářského uměleckého souboru) hrával na veřejných vystoupeních lidovky, klasiku a moderní taneční písně.

V roce 1963, kdy začal hrát na kytaru, založil bigbeatovou skupinu Prúdy. První píseň v skupině Prúdy s názvem Spievam si pieseň složil o dva roky později. V roce 1967 začal se skupinou Prúdy hrát Marián Varga. V tu dobu se kolem kapely Prúdy již pohybují textaři Kamil Peteraj a Boris Filan, se kterými spolupracuje dodnes. Od roku 1972 nahrál Pavol Hammel s Mariánem Vargou 5 samostatných alb. Hosťoval také na albech Collegium Musicum (Konvergencie, Divergencie).

V roce 1976 absolvoval Právnickou fakultu UK v Bratislavě. Působil, mimo jiné, také ve slovenském hudebním vydavatelství Opus. V roce 1994 založil vlastní promotérskou agenturu. Je ženatý, má dvě dcery. Pavol Hammel byl také zveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, StB v kategorii důvěrník, krycí jméno "Právnik", evidenční číslo 20044.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavol Hammel na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.nitra.sk/?id_menu=42441&firmy_slovenska_flag=0 Miroslav Cipár a Pavol Hammel prevzali Cenu Pavla Straussa