Paulovnie plstnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Paulovnie plstnatá

Kvetoucí paulovnie
Kvetoucí paulovnie
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: paulovniovité (Paulowniaceae)
Rod: paulovnie (Paulownia)
Binomické jméno
Paulownia tomentosa
Steud.
Vzrostlý strom paulovnie plstnaté v parku Morlanwelz-Mariemont (Belgie)

Paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa Steud., známá též jako čínský císařský strom) je strom z čeledi paulovniovité (Paulowniaceae, dříve byla řazena do čeledi krtičníkovité), pojmenovaný na počest Anny Pavlovny Romanovové, nizozemské královny, ruské velkokněžny, nejmladší dcery ruského cara Pavla I. a nejmladší sestry cara Alexandra I.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Paulownia imperialis
  • Pavlovnie vlnatá

Popis[editovat | editovat zdroj]

Paulownia tomentosa
Morfologie
Květy
Dozrálé plody
Kvetoucí strom

Listnatý rychlerostoucí strom shazující na zimu listy, výšky kolem 20 m, s širokou korunou. Kmen rovný, dobře viditelný až do horní části koruny. Větve v dolní a střední části koruny převážně vodorovné, v horní části směřují nahoru. Kůra je celkem hladká, barva od šedé do hnědošedé. Listy velmi rozměrné (15-30 cm), oválné až srdčité, shora matové, temně zelené a sametové, pokryté krátkými chloupky, zespodu šedé, plstnaté. Květy velké, náprstkovitě zvonkovité, vně světle fialovomodré, uvnitř se žlutými proužky. V Evropě kvete v květnu, a to ještě před olistěním. Plody jsou tobolky o délce do 4 cm a šířce 1,5-2 cm, zpočátku zelené, poněkud lepkavé, s dozráváním dřevnatí a mění barvu na šedohnědou; obsahují množství drobných semen.

Paulovnie je velmi odolná rostlina. Dokáže přežít i požár, neboť její kořeny jsou schopny regenerace a vyhnat nové větve. Je odolná k znečištění a není citlivá k půdním typům. Proto se řadí mezi tzv. pionýrské rostliny – obohacuje půdu dusíkem, zabraňuje svými kořeny erozi. Nesnáší stín jiných stromů, daří se jí, pokud je převyšuje.

Původ a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Strom pochází z jihovýchodní části Číny. Již dlouho je však vysazován v teplejších částech Evropy jako ozdobný parkový strom.

Lehká a hebká semena byla běžně užívána jako obalový materiál čínskými exportéry porcelánu od 19. století do objevu polystyrénové ambaláže. Bedny byly často netěsné nebo se během tranzitu poškodily a semena se rozptýlila podél přepravní trasy. To spolu se semeny záměrně použitými k vypěstování ozdobných stromů umožnilo rozšíření paulovnie jako agresivního plevelného stromu v oblastech s příznivými podmínkami, především v Japonsku a na východě USA.

Výskyt v Česku a Slovensku[editovat | editovat zdroj]

V Česku je výskyt paulovnie přes její atraktivnost poměrně vzácný.

Praha:

Brno:

další lokality:


Slovensko:

  • Bojnice – několik stromů v areálu léčebného domu Mier
  • Košice – pět stromů
  • Topoľčianky - několik stromů v zámecké zahradě

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jako velmi atraktivní rychlerostoucí strom s velkými listy a nádhernými květy je využíván především jako ozdobná rostlina. V oblasti svého původu však má využití mnohem mnohostrannější.

Dřevo paulovnie je velice lehké, pevné a má výborné rezonanční vlastnosti, proto se v Asii používá na výrobu hudebních nástrojů – např. japonské koto nebo korejská citera (kayagum). Nejlepší resonanční dřevo paulovnie plstnaté je z regionu Lankao, v provincii Che-nan v Číně, blízko pouště se suchým klima ideálním pro tyto stromy.

Před objevem polystyrénové ambaláže byla lehká a hebká semena paulovnie užívána jako obalový materiál při transportu porcelánu.

V Číně a Japonsku je řezbářství ze dřeva císařského stromu významným uměleckým řemeslem.

Vzhledem ke svým vlastnostem (rychlý nárůst masy, lehkost sušení) může sloužit rovněž k energetickému využití a k produkci biomasy.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V Číně je starým zvykem zasadit císařský strom při narození děvčátka; rychle rostoucí strom roste spolu s ní a když je pak děvče zralé ke vdavkám, strom se porazí a vyrobí se z něj předměty do její výbavy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Paulownia omszona na polské Wikipedii a Paulownia tomentosa na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]