Muži ve zbrani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zeměplocha
Terryho Pratchetta

15. kniha – 2. kniha o Noční hlídce
Informace
Postavy: Samuel Elánius
Karotka Rudykopalsson
Noby Nóblhóch
Fred Tračník
Angua
Navážka
Místa: Ankh-Morpork
Motivy: střelné zbraně, vražda, druhismus
Detaily
Rok vydání: 1993
Rok vydání česky: 1997
ISBN: 80-7197-122-7

Muži ve zbrani (v originále Men at Arms) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, patnáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1993 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1997.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Knihu Muži ve zbrani by bylo možné označit za „fantasy detektivku“ - jedná se o v podstatě klasický příběh policejního vyšetřování vraždy (později série vražd), prostředí fiktivního světa Zeměplochy tvoří pouze zajímavý a barvitý rámec příběhu.

Vyšetřování vraždy významného člena komunity ankh-morporských trpaslíků vede členy Městské hlídky v čele se Samuelem Elániem postupně ke zjištění, že z muzea v Cechu vrahů se ztratil významný a vysoce nebezpečný artefakt - střelná zbraň (ručnice) podobná dnešním puškám (v prostředí Zeměplochy se jedná o nevídanou věc, vrcholem válečné techniky jsou zde samostříly).

Postupně vychází najevo, že zbraň má zhoubný vliv na svého majitele - nutí ho k zabíjení lidí, kteří mu jakkoliv překážejí v jeho (klidně i mírumilovných a nezávadných) cílech. Vrazi jsou v jistém smyslu tedy sami oběťmi moci tohoto vynálezu.

Městská hlídka navzdory mnoha překážkám, včetně všeobecné neúcty a silného politického tlaku na zametení celého případu pod stůl, nakonec vše (jak je ostatně v řadě knih o Městské hlídce zvykem) úspěšně vyřeší.