Nohy z jílu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zeměplocha
Terryho Pratchetta

19. kniha – 3. kniha o Noční hlídce
Informace
Postavy: Samuel Elánius
Karotka Rudykopalsson
Noby Nóblhóch
Fred Tračník
Havelock Vetinari
Dorfl
Místa: Ankh-Morpork
Motivy: golemové, otrava arzénem, heraldika, monarchie
Detaily
Rok vydání: 1996
Rok vydání česky: 1999
ISBN: 80-7197-164-2

Nohy z jílu (v originále Feet of Clay) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, devatenáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1996 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1999.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy volně navazuje (alespoň složením Městské hlídky a časem) na předchozí knihu z řady o Noční hlídce - Muži ve zbrani.

Hlídka tentokrát řeší paralelně sérii vražd neškodných staříků a pokus o otrávení vládce města - Lorda Vetinariho. Stopy obou případů se nakonec spojují a odhalují:

  1. Spiknutí usilující o odstranění Vetinariho a obnovení monarchie, do jejíhož čela má být dosazen nejodpornější člen Hlídky - desátník Noby Nóblhóch. V čele spiknutí stojí vrchní ankhský heraldik (shodou okolností upír), který Nobymu „vymyslí“ rodokmen sahající až k rodině dávného posledního krále.
  2. Postavu šíleného vraždícího golema, kterého ze svých částí poskládali ostatní městští golemové. Jeho šílenství je výsledkem příliš mnoha často protichůdných příkazů, které golemové vložili do jeho hlavy jako šém.