Metamorfóza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Metamorfóza je slovo řeckého původu a znamená proměnu, přeměnu či přetvoření. Jako odborný termín může nabývat různých specifických významů v závislosti na oblasti použití.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Metamorfózou se v geologii myslí přeměna hornin tlakem, teplem nebo chemickými látkami v zemské kůře, proces, jímž vznikají metamorfované horniny.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Metamorfóza - komplex morfologicko-anatomických a fyziologických změn, ke kterým dochází při ontogenetickém vývoji jedince, někdy také myšleno jako změny v orgánech rostlin a živočichů, jimiž se uskutečňuje fylogenetický vývoj (evoluce) - viz divergence, apomorfie

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Metamorfóza je označení pro báji, v níž člověk nabývá nové podstaty proměnou v živočicha (Arachné), rostlinu (Dafné), kámen (Niobé), souhvězdí (Andromeda) či naopak (DeukaliónPyrrha). Podstata i forma metamorfózy se staly oblíbeným tématem světové literatury:

Odtud je odvozen i pojem blud metamorfózy, označení pro chorobné přesvědčení, že se člověk mění nebo se již změnil v jinou bytost (např. ve zvíře).

Iluzionismus[editovat | editovat zdroj]

Metamorfóza se používá jako název kouzelnického čísla typu iluze, u kterého jde o bleskovou záměnu dvou osob. Jako první jej předvedl Harry Houdini.