Matylda Anglická (1155–1189)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matylda Anglická
Bavorská a saská vévodkyně
Matylda Anglicka.jpg
Matyldin náhrobek
Narození 1156
Windsor, Anglické království
Úmrtí 28. června 1189
Brunšvik, Saské vévodství
Pochována Brunšvická katedrála
Panovník Jindřich Lev
Potomci Matylda, Jindřich, Lothar, Ota, Vilém
Dynastie Plantageneti
Otec Jindřich II. Anglický
Matka Eleonora Akvitánská

Matylda Anglická (115628. června 1189) byla rozenou anglickou princeznou a provdanou bavorskou a saskou vévodkyní. Náležela k anglickému vládnoucímu domu Plantagenetů.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejstarší dcera z manželství anglického krále Jindřicha II. s akvitánskou vévodkyní Eleonorou. Otec byl synem normanského vévody Geoffroye V. z Anjou, který se v šestnácti letech oženil s téměř třicetiletou Matyldou Anglickou, vdovou po císaři Jindřichovi V.[1] Je popisován jako pohledný, sportovně zdatný a vzdělaný. Anglickým králem se stal v roce 1154, po smrti uchvatitele trůnu Štěpána z Blois, jehož si vzpurná šlechta zvolila za krále, neakceptujíc regentství Jindřichových rodičů.

Matka Eleonora byla jedinou dcerou a dědičkou Viléma X., po jehož předčasné smrti se v roce 1137 provdala za o rok staršího budoucího francouzského krále Ludvíka VII. a po jeho boku se o půl roku později stala francouzskou královnou. Manželé si zřejmě příliš nerozuměli, protože Eleonora byla velmi sebevědomá a temperamentní, kdežto Ludvík tichý a zbožný. Královský pár rozvedl na jaře roku 1152 na popud královny svolaný koncil a Eleonora se o dva měsíce později provdala za Jindřicha.[2]

Matylda měla devět sourozenců, z toho dvě polorodé sestry z matčina prvního manželství, které pobývaly na dvoře svého otce a obě se v roce 1164 provdaly – Marie za hraběte Jindřicha I. ze Champagne[3] a Adéla za hraběte Theobalda V. z Blois. Bratři Jindřich, Richard a Jan usedli na anglický trůn a Geoffroy II. na bretaňský vévodský stolec. Matyldiny sestry se staly královnami – Eleonora jako manželka Alfonse VIII. kastilskou a Johana jako choť Viléma II. sicilskou.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Matylda a Jindřich Lev

V osmi nebo devíti letech, tedy v roce 1165, byla otcem zasnoubena s pětatřicetiletým saským a bavorským vévodou Jindřichem III./XII. Lvem. Lev, nejmocnější z německých knížat, se krátce před tím rozvedl se svou manželkou Klementinou Zähringenskou († 1167). Ta se za Jindřicha provdala v roce 1147 a důvodem rozvodu byl zřejmě chybějící mužský dědic, ačkoliv za oficiální důvod bylo uvedeno blízké příbuzenství manželů.[4]

Svatba Matyldy a Jindřicha proběhla 1. února 1168 v mindenské katedrále. Tímto sňatkem se Matylda stala pramáti všech pozdějších Welfů.

Díky nové vévodkyni a jejímu okolí se nyní Sasko otevřelo duchovním a uměleckým podnětům, které vycházely z Anglie a především jižní Francie, kde byl dvůr královny Eleonory v Poitiers centrem literární tvorby své doby.
— Karl Jordan[4]

Byla pohřbena v katedrále sv. Blažeje v Braunschweigu, kde se dochoval její a Jindřichův vápencový náhrobek.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  1. ∞ hrabě Geoffrey z Perche († 1202)
  2. ∞ hrabě Enguerrand III. z Coucy
  1. ∞ Anežka Štaufská
  2. ∞ Anežka Wettinská
  1. Beatrix Štaufská
  2. Marie Brabantská

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Matilda of England ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEBE, Reinhard. Království jako věno. Praha : Brána, 1999. 208 s. ISBN 80-7243-059-9. Kapitola Normanské dědictví, s. 56.  
  2. Království, str. 59–63
  3. KOLEKTIV. Francouzští králové v období středověku. Praha : Argo, 2003. ISBN 80-7203-465-0. S. 140.  
  4. a b Království, str. 64
Bavorská vévodkyně
Předchůdce:
Klementina Zähringenská
11681180
Matylda Anglická (1155–1189)
Nástupce:
Anežka z Loonu
Saská vévodkyně
Předchůdce:
Klementina Zähringenská
11681180
Matylda Anglická (1155–1189)
Nástupce:
Judita Polská