Mark Selby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mark Selby
Mark Selby at Snooker German Masters (DerHexer) 2015-02-04 02.jpg
Narozený 19. červen 1983
(Leicester)
Národnost Anglie Anglie
Přezdívka The Jester from Leicester
Mark the Shark
Závodně hraje od 1999
Nejvyšší ranking 1 (20011/2012; 2012/2013)
Aktuální ranking 1
Nejvyšší break 147 (2009 Wuzhou International Group Jiangsu Classic)
Zvítězil na turnajích
Bodované turnaje: 3+4
Nebodované turnaje: 7
Welsh Open 2008


Mark Selby (* 19. červen 1983, Leicester, Anglie) je od roku 1999 profesionální hráč snookeru, ale dříve hrál také 8-ball pool.

Jeho otec David byl nadšeným hráčem poolu a tak Mark i jeho bratr Malcolm chodili do klubu s ním. Tágo držel poprvé v ruce v sedmi letech a v devíti začal hrát snooker. Byl to rozdíl, protože snooker byl mnohem těžší, ale svého prvního stovkového náběhu se dočkal v jedenácti letech. Trénoval v klubu Willieho Thornea, kde se ho ujal Willieho starší bratr Malcolm a to mělo rozhodující vliv na jeho začínající kariéru. Malcolm Thorne se stal jeho prvním manažerem. Umožnil mu tréninkové hodiny zdarma, sponzoroval ho, vozil po turnajích a pomohl mu rozvíjet jeho hru stejně jako dalším juniorům. Jeho vstup mezi profesionály nebyl snadný, neboť mu hned na začátku jeho kariéry v říjnu 1999 zemřel otec na rakovinu plic. Pokračoval však ve hře a zasadil se především svou pílí a vytrvalostí o to, že dnes patří k nejlepším hráčům světa. Markovým vzorem byl Stephen Hendry. Svoji přezdívku "The Jester from Leicester" dostal od uvaděče Richarda Beara v průběhu mistrovství světa 2007. Mark trénuje ve First Break Snooker Clubu v Oadby v Leicesteru. Používá tágo a pouzdro mající značku Paul Roberts of Stamford Cues v Stamford, UK.

Život mimo snooker[editovat | editovat zdroj]

Mark je velkým fanouškem Leicester City Football Club a také leicesterské rockové skupiny Kasabian, kde ho s baskytaristou Chrisem Edwardsem pojí dlouholeté přátelství. Má rád karaoke, ve volném čase běhá, hraje stolní tenis a šipky, ve kterých si nevede špatně. V roce 2007 porazil na exhibici Erica Bristola. Od roku 2010 je patronem hospice Loros. Po druhém vítězství na Masters se mu dostalo v Leicesteru ocenění. Byl připsán na počest tohoto úspěchu na křišťálovou vázu při slavnostním ceremoniálu na radnici a jeho jméno bylo přidáno dne 24. dubna 2010 na chodník slávy za účasti leicesterského primátora. Zařadil se tak k celebritám v jeho rodném městě, na které je velmi vázaný.

V roce 2006 se na World Eight-Ball Championship sblížil s Vikki Layton, bývalou irskou hráčkou poolu. V srpnu 2010 oznámil jejich zasnoubení a svatba se konala 24. května 2011 v mexickém Cancúnu. Z předchozího vztahu má dceru, narozenou v roce 2004.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

1999–2006[editovat | editovat zdroj]

Prvního úspěchu dosáhl, když mu bylo patnáct let. V 18 letech se probojoval do semifinále China Open (snooker) 2002 a o rok později do finále Scottish Open, kde prohrál s Davidem Grayem 9-7. V roce 2004 se dostal do čtvrtfinále Grand Prix. V roce 2005 na Irish Masters byl v last 32 a poprvé postoupil z kvalifikací na World Championship 2005 v Crucible mezi 32 nejlepších hráčů. Na Welsh Open 2006, 888.com World Championship 2006, Grand Prix 2006 a Northern Ireland Trophy 2006 byl mezi šestnácti nejlepšími hráči.

Byl také výborným hráčem v 8-ball poolu a dodnes ve snookeru patří k nejlepším v kombinacích. V roce 2006 se stal mistrem světa, když na ImproveYourPool.com World Eight-Ball Championship porazil ve finále Darren Appletona 11-7.

Sezóna 2006/2007[editovat | editovat zdroj]

Na Welsh Open 2007 se dostal mezi nejlepších šestnáct hráčů. Velkým úspěchem byla jeho účast na 888.com World Championship 2007, kde se dokázal probojovat z kvalifikací až do finále tohoto prestižního turnaje. Porazil Stephena Lee, Petera Ebdona, Allister Cartera a v semifinále pak Shauna Murphyho, mistra světa z roku 2005.

I když ve finále prohrál s Johnem Higginsem 18-13, byl bezesporu nejlepším hráčem Mistrovství světa ve snookeru. Mark Selby hrál celý turnaj nejen pro sebe, ale také pro svého otce, který mu byl velkým vzorem a oporou. Zisk mistrovského titulu zůstal pro něho velkou motivací do budoucnosti.

Za své vynikající úspěchy na světovém šampionátu v roce 2007 dostal Mark ocenění 888.com Silver Chip za výjimečný výkon. Mark se dostal poprvé mezi hráče top 16 a sezónu ukončil jako světová jedenáctka. Markovi tento úspěch dal velkou sebedůvěru do další sezóny.

Sezóna 2007/2008[editovat | editovat zdroj]

Do této sezóny nastoupil velmi úspěšně. Probojoval se do semifinále Shanghai Masters a UK Championship 2007. Na Saga Insurance Masters 2008 vyhrál svůj první titul, když ve finále zvítězil nad Stephenem Lee 10-3.

Vyhrál na Welsh Open svůj druhý titul, když porazil ve finále Ronnieho O´Sullivana 9-8. Je to jeho první vítězství v bodovaném turnaji. Na China Open 2008 se Mark dostal po výborném výkonu opět do semifinále a ukončil sezónu jako světová čtyřka.

Sezóna 2008/2009[editovat | editovat zdroj]

Tato sezóna mu přinesla několik úspěchů. Byl v semifinále na Shanghai Masters. Dostal se při svém debutu v Premier League do finále. Na Championship League Snooker 2009 se mu podařil jeho nejvyšší náběh 145. Mark byl opět ve finále The Masters, kde obhajoval svůj titul proti Ronnie O'Sullivanovi.

Na mistrovství světa ve snookeru se Mark ukázal ve své nejlepší formě. Postoupil do čtvrtfinále s Johnem Higginsem. Ve vyrovnaném zápase nakonec John Higgins zvítězil v závěrečném frame 13-12.

Sezóna 2009/2010[editovat | editovat zdroj]

Svého prvního maximálního breaku dosáhl 147 na Jiangsu Classic v červnu 2009. Na UK Championship se Mark dostal do čtvrtfinále. V lednu 2010 se Markovi podařil ve finálovém zápase proti Ronnie O'Sullivanovi fantastický návrat do hry z 6-9 na 10-9, a získal svůj druhý titul Masters.

Dostal se do semifinále World Championship. Vyhrál tři zápasy, když porazil Kena Dohertyho, Stephena Hendryho a Ronnie O´Sullivana. V semifinále prohrál s Graeme Dottem 17-14, nicméně tento šampionát byl pro něho velmi úspěšný.

Sezóna 2010/2011[editovat | editovat zdroj]

V sezóně zaznamenal skvělý start. Vyhrál Players Tour Championship 2 v EIS v Sheffieldu. Ve finále zvítězil nad Barry Pinchesem 7-6. Přidal do své sbírky druhý titul mistra světa, když ve finále SangSom 6-red World Championship 2010 v Bangkoku porazil Ricky Waldena 8-6. Probojoval se do finále German Masters a China Open.

Na World Championship ve druhém zápase proti Stephenu Hendrymu nastřílel šest stovkových náběhů, což je rekord v zápasech odehraných na best of 25 frames. Během sezóny měl stovkových náběhů 54, čímž se stal držitelem dalšího rekordu nastřílených stovek v jedné sezóně.

Sezónu zakončil jako světová trojka.

Sezóna 2011/2012[editovat | editovat zdroj]

Na začátku sezóny vyhrál Mark v červenci pozvánkový turnaj Wuxi Classic v Číně a v srpnu čtvrtou událost Players Tour Championship - Paul Hunter Classic ve Fürthu, v Německu. V září se stal novou světovou jedničkou, když vyhrál Shanghai Masters, druhý bodovaný turnaj v jeho profesionální kariéře. Ve finále s Markem Williamsem ztrácel 9-7, ale podařilo se mu vyrovnat a zvítězit 10-9.

Mark se dostal v únoru do finále Welsh Open a začátkem března do semifinále Haikou World Open. Po tomto turnaji se zúčastnil HK Spring Trophy v Hong Kongu, který vyhrál.

Koncem března se Mark vrátil opět do Číny na China Open. Musel však odstoupit z druhého kola tohoto turnaje pro vážné zranění krční páteře.

Přestože Mark byl v léčbě fyzioterapeuta a měl velmi omezenou možnost trénovat, nastoupil do prvního kola World Championship, kde prohrál s Barry Hawkinsem 10-3. Velký podíl na prohře mělo jeho zranění, neboť nemohl pro bolest hrát některé strky. Mark pokračoval v léčení s cílem být fit do příští sezóny.

Mark Selby si udržel v této sezóně post světové jedničky. Překonal v ní svůj vlastní rekord v počtu stovkových náběhů, kterých má nyní na svém kontě 55.

Sezóna 2012/2013[editovat | editovat zdroj]

Mark nastoupil hned do začátku nové sezóny, i když prakticky netrénoval kvůli léčenému zranění. Na konci srpna se mu podařilo obhájit titul na Players Tour Championship - Paul Hunter Classic ve Fürthu, což bylo vzhledem k těmto okolnostem vynikajícím úspěchem. Ve finále zvítězil nad Joe Swailem 4-1. Mark pak dosáhl ještě finále Players Tour Championship v říjnu v Antverpách. Začátkem listopadu ztrácí post světové jedničky během International Championship v Číně, ale po pěti týdnech sesazuje krátce kralujícího Judda Trumpa, který International Championship vyhrál.

Mark Selby (2015).

Mark se stal opět světovou jedničkou v průběhu UK Championship a k tomu na konci tohoto druhého největšího bodovaného turnaje zvedl nad hlavu vítěznou trofej. Cesta do finále nebyla pro Marka vůbec snadná. Musel otáčet dva zápasy. První v last 16 s Ryanem Dayem z 0-3 na 6-4, a ve čtvrtfinále s Neilem Robertsonem prohrával 4-0 a postoupil 6-4. Mark prokázal opět v těchto dvou zápasech svou jedinečnost, se kterou je schopen vyhrávat zápasy, které se zdají být ztracené. V semifinále zvítězil nad Markem Davisem 9-4 a ve finále ho pak čekal výborný Shaun Murphy. V první session hráči ve výkonu drželi krok, ale druhá, večerní část, byla především v režii Marka, který dotáhl zápas do vítězného konce a zdolal Shauna Murphyho 10-6. Pro Marka zasloužený úspěch na samém konci roku 2012. Po novém roce Mark zvedl trofej na EPTC 6 - Munich Open v Německu. Skvělý výkon a velký úspěch Marka na pozvánkovém turnaji Masters, který se hraje v lednu v Londýně. Mark vyhrál tento turnaj potřetí, když ve finále porazil obhájce titulu Neila Robertsona 10-6.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]Podrobněji[editovat | editovat zdroj]

Pool[editovat | editovat zdroj]

 • 2006 vítěz ImproveYourPool.com World Eight-Ball Championship

Snooker[editovat | editovat zdroj]

Amatér[editovat | editovat zdroj]

 • 1998 anglický vítěz do 15 let,
 • - finalista Pontin´s, budoucí hvězda

Profesionál[editovat | editovat zdroj]

 • 2002 China Open, semifinále
 • 2002 World Championship (48)
 • 2003 Scottish Open, finále
 • 2003 World Championship (48)
 • 2004 Grand Prix, čtvrtfinále
 • 2005 Irish Masters (32)
 • 2005 World Championship (32)
 • 2006 Welsh Open (16)
 • 2006 World Championship (16)
 • 2006 Grand Prix (16)
 • 2006 Northen Ireland Trophy (16)
 • 2007 Welsh Open (16)
 • 2007 World Championship, finále
 • 2007 Warsaw Snooker Tour, finále - vítěz
 • 2007 Shanghai Masters, semifinále
 • 2007 UK Maplin Championship, semifinále
 • 2008 Masters, finále - vítěz
 • 2008 Welsh Open, finále - vítěz
 • 2008 China Open, semifinále
 • 2008 Shanghai Masters, semifinále
 • 2008 Premier League, finále
 • 2009 Masters, finále
 • 2010 Masters, finále - vítěz
 • 2010 World Championship, semifinále
 • 2010 Players Tour Championship 2, finále - vítěz
 • 2010 SangSom 6-red, finále - vítěz
 • 2011 German Masters, finále
 • 2011 Welsh Open, semifinále
 • 2011 China Open, finále
 • 2011 Wuxi Classic, finále - vítěz
 • 2011 Players Tour Championship 4, finále - vítěz
 • 2011 Shanghai Masters, finále - vítěz
 • 2012 Welsh Open, finále
 • 2012 HK Spring Trophy, vítěz
 • 2012 EPTC 1 - Paul Hunter Classic, vítěz
 • 2012 UK Championship, vítěz
 • 2013 EPTC 6 - Munich Open, vítěz
 • 2013 Masters, finále - vítěz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]