Mamba černá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMamba černá
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
ŘádŠupinatí (Squamata)
PodřádHadi (Serpentes)
ČeleďKorálovcovití (Elapidae)
RodMamba (Dendroaspis)
Binomické jméno
Dendroaspis polylepis
Günther; 1864
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je největším jedovatým hadem na území Afriky. Obvykle dorůstá délky 2,5 metru, může však dosáhnout i délky přes 4,5 metru. Zbarvení jednotlivých jedinců se liší – od žlutozelené přes olivově hnědou po bronzově šedou (nejčastěji šedou v různých odstínech) – přičemž svrchní část těla mají tmavší, spodní světlejší. Druhové jméno dostal had podle barvy sliznice uvnitř tlamy. Mamba černá je jedním z nejrychlejších hadů na světě, může vyvinout rychlost až 20 km/h.
Žije v otevřených lokalitách – savanách, polopouštích, travnatých a křovinatých oblastech. Pohybuje se spíše po zemi, na stromech méně. Když se plazí, zejména neznámým terénem, zvedá přední část těla, aby se rozhlédla. Její hlavní potravou jsou obratlovci (drobní savci, plazi, ptáci), které vyhledává čichem. Běžně se vyskytuje poblíž lidských příbytků, kde loví hlodavce živící se odpadky.[2] [3]
Žije na jih od Sahary, téměř po celé jižní a střední Africe kromě vysloveně pralesních oblastí střední Afriky.[2]

Chování

Mamba černá je teritoriální had, který běžně před nebezpečím ustupuje. Když se však cítí ohrožen, zaútočí, zvláště tehdy, když se hrozba nachází mezi hadem a jeho doupětem. V ohrožení zastrašuje, vztyčí hlavu co nejvýše, téměř do výše jednoho metru, zaoblí záda, což jí pomáhá udržovat rovnováhu vztyčené části těla, otevře tlamu, čímž odhalí inkoustově černou sliznici uvnitř tlamy, trochu rozšiřuje krk a pohybuje hlavou ze strany na stranu; současně syčí. Když nebezpečí nepomine, zaútočí.
Loví-li malá zvířata, postačí jediné uštknutí, po kterém se mamba stáhne a vyčkává, než začne působit neurotoxický jed. Ten způsobí absolutní ochromení oběti. Jestliže je obětí pták, mamba se nestahuje, ale zůstává do něho zakousnuta. Znemožňuje mu tak, aby odletěl a uhynul na místě, kde by jej nenašla. Když bojuje proti nebezpečí, uštkne soupeře opakovaně.

Přesvědčení, že mamba černá cíleně útočí na lidi, je nedorozumění, protože mamba obvykle využije své rychlosti k tomu, aby unikla do bezpečí.[4] Člověk totiž představuje největší nebezpečí, nikoli kořist.[5] Mamby se obvykle snaží kontaktu s lidmi vyhnout.[6]

Jed

Jed mamby černé je vysoce toxický a je nebezpečný i člověku. Je složen z více složek – převládají neurotoxiny, které působí na mozková a míšní centra nervového systému, dalšími složkami jsou hemolyzíny, které rozkládají červené krvinky, antikoaguliny zpomalující srážení krve aj.[3] Smrtelná dávka pro člověka je 10 až 15 mg, přičemž jedním kousnutím je do těla vpraveno 100 až 120 mg jedu (dokonce až 400 mg). Proto je pro člověka kousnutí mambou téměř vždy smrtelné. Protože jed působí velmi rychle, je nutné aplikovat specifické antisérum okamžitě po uštknutí. Smrt může nastat již do dvaceti minut.[7] Antisérum je vzácné, nákladné a obvykle je mají při sobě pouze lidé, kteří předpokládají možnost setkat se s mambou.[8]

Mladé mamby jsou jedovaté od narození a mohou se již pár minut po vylíhnutí aktivně bránit. Mají plně vyvinuté jedové žlázy, jež obsahují 1–2 ml jedu, což je množství, které stačí k usmrcení dospělého člověka.[7][9]

Přirození nepřátelé

Mehelie kapská

Hadi

  • mehelie kapská (Gonionotophis capensis, resp.Mehelya capensis) je imunní vůči jedu mamby a stejně jako spoustu jiných hadů ji běžně loví.

Ptáci

Orlík tmavoprsý

Hady, včetně mamb, loví příležitostně všichni orlíci, přičemž výrazný podíl jídelníčku tvoří hadi u dvou druhů:

Savci

Promyka červená

Největším nepřítelem mamb mezi savci jsou drobné šelmy z čeledi promykovití, které vykazují částečnou imunitu vůči jedu mamb:

Mamba černá v kultuře

  • Ve dvoudílném filmu Kill Bill má hlavní postava Nevěsty/Beatrix Kiddo (Uma Thurman) kódové jméno Černá Mamba. Další postava ve filmu – Bud (Michael Madsen) – umírá po uštknutí mambou černou, kterou na něj nastražila Elle Driver (Daryl Hannah). Ta umírajícímu Budovi předčítá souhrn účinků jedu mamby černé podobný informacím uvedeným výše.
  • Vzhled bot Air Jordan XIX je inspirován právě mambou černou.
  • Černá mamba je jméno jednoho mecha (typu robota) ve hře Heavy Gear.
  • Basketbalista týmu Los Angeles Lakers Kobe Bryant si sám dal přezdívku černá mamba (Black Mamba).
  • Mamba černá je název písně od rockové kapely The Academy Is....
  • Mamba černá je název převráceného vláčku ve Fantasialandu v Německu.
  • Mamba černá je také protagonistou v díle Johna Godeyho, které se jmenuje Had.
  • Mamba černá hraje důležitou úlohu ve filmu Mamba (1988).[11]
  • Black Mamba je název nové černé sjezdovky (se sklonem až 63 %) na Kitzsteinhornu.
  • Black Mamba je značka výkonného střeliva italského výrobce Fiocchi.[12]

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b Safari. Nejobávanější had Afriky, mamba černá, je novou chloubou ZOO Dvůr Králové [online]. Český rozhlas Hradec Králové, 19. 1. 2016 [cit. 2016-01-19]. Dostupné online. 
  3. a b Mamba černá [online]. eZOO.cz [cit. 2016-01-19]. Dostupné online. 
  4. The new encyclopedia of Reptiles (Serpent). [s.l.]: Time Book Ltd, 2002. 
  5. National Geographic (Black Mamba, Dendroaspis polylepis) [online]. National Geographic Society [cit. 2013-07-05]. African myths exaggerate their capabilities to legendary proportions; Black mambas are shy and will almost always seek to escape when confronted.. Dostupné online. 
  6. O'SHEA, Mark. VENOMOUS SNAKES OF THE WORLD. multiple places: US and Canada: Princeton University Press; Europe: New Holland (UK) Ltd, 2005. ISBN 978-0-691-15023-9. S. 78-79. 
  7. a b ZÁVADA, J., Valenta J., Kopecký O., Stach Z., Leden P. Black Mamba Dendroaspis Polylepis Bite: A Case Report. Prague Medical Journal. 2011, s. 298–304. Dostupné online [cit. 3 December 2013]. PMID 22142525. 
  8. PATOČKA, Jiří. Mamba černá: složení jedu [online]. Toxicology – Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., 29. 3. 2007 v 18.42 [cit. 2016-01-19]. Dostupné online. 
  9. VALENTA, Jiri. Venomous Snakes: Envenoming, Therapy. [s.l.]: Nova Science Publishers, 2010. ISBN 978-1-60876-618-5. S. 108–111. 
  10. Viz A Mongoose and Black Mamba Fight to the Death.
  11. http://www.csfd.cz/film/132249-mamba/
  12. http://www.fiocchigfl.it
  • PATOČKA, Jiří. Mamba černá: složení jedu. In: Toxicology – Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. [online]. 29. 3. 2007 v 18.42:08 [cit. 19. 1. 2015]. Dostupné z: [1]
  • Mamba černá. eZOO.cz [online]. Dostupné z: [2]

Související články