Lauren Graham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lauren Graham
alt =
Lauren Graham, 2007
Rodné jméno Lauren Helen Graham
Narození 16. března 1967 (47 let)
USA Honolulu, Havaj
Aktivní roky 1995
Významné role Lorelai Gilmore
Gilmorova děvčata
Sarah Braverman
Famílie

Lauren Graham (* 16. března 1967 Honolulu, Havaj) je americká herečka, která vešla do povědomí lidí hlavně díky rolím Lorelai Gilmore v televizním seriálu Gilmorova děvčata a Sarah Braverman v televizním seriálu Famílie.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Honolulu na Havaji. Je irského původu. Bylo jí pět, když se její rodiče rozvedli. Její matka Donna Grant se odstěhovala do Londýna a připojila se k rock and rollové kapele. Její otec Lawrence se přestěhoval do Washingtonu a stal se právníkem. Díky jeho zaměstnání Lauren často cestovala. V současné době je její otec lobista pro cukrový průmysl.

Herectví pro sebe objevila na základní škole a svůj um zdokonalovala na střední škole v Langley, kde hrála v několika divadelních představeních, například v Hello, Dolly! V roce 1988 promovala na Barnard College na Columbia University v New Yorku, kde studovala angličtinu. Poté studovala herectví na Southern Methodist University v Texasu, kde promovala v roce 1992.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení vzdělání se vrátila do New Yorku a pracovala jako servírka, ale snažila se i v oblasti herectví. V roce 1995 se přestěhovala do Hollywoodu. Tam získala možnost účinkovat v hlavním vysílacím čase, a to v seriálu Townies. Poté získala roli v dalším seriálu Gilmorova děvčata, kde hrála do roku 2007 hlavní roli matky Lorelai Gilmore. Od roku 2010 hraje v seriálu Famílie další roli matky, tentokrát rozvedené Sáry Bravermanové.

Hrála i v několika filmech, například Santa je úchyl, Ochránce, Vdáš se a basta!, Boj o patent, O smyslu života, Vyletět z hnízda a další, ale žádná role ji neproslavila tak jako role svérázné Lorelai.

Splnil se jí dlouholetý sen, neboť v roce 2009 hrála na Broadwayi v muzikálu Guys and Dolls, kde ztvárnila postavu Adelaide.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Žije v západním Hollywoodu. Měla pár vztahů se známými osobnostmi jako je Tate Donovan, Marc Blucas a Matthew Perry. Na univerzitě chodila s Robertem Maschiem a přemluvila ho, aby vyzkoušel herectví.

Je svobodná.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámka
19951996 Caroline in the City Shelly
1996 Good Company Liz Gibson
Townies Denise Garibaldi Callahan
Lush Life Sandy Sanders
1997 Nightwatch Marie
1997 Law & Order Lisa Lundquist
NewsRadio Andrea
1998 Confessions of a Sexist Pig Tracy
One True Thing Jules
1998 Conrad Bloom Molly Davenport
1999 Dill Scallion Kristie Sue
2000 M.Y.O.B. Opal Marie Brown
2000–2007 Gilmorova děvčata Lorelai Gilmore Matka Rory
2001 Sweet November Angelica
Chasing Destiny Jessy James
2003 Bad Santa Sue
2004 Seeing Other People Claire
2005 The Life Coach Dr. Sue Pegasus
Lucky 13 Angela
The Moguls Peggy
The Pacifier ředitelka Claire Fletcher
Gnome Amanda
2007 Because I Said So Maggie
Božský Evan Evanova manželka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]