Ellen DeGeneresová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ellen DeGeneres
alt =
Ellen DeGeneres, Los Angeles, 4. října 2011
Narození 26. ledna 1958 (57 let)
Spojené státy americké Metairie, Louisiana
Aktivní roky 1981 - současnost
Manžel/ka Portia de Rossi (2008 - současnost)

Ellen DeGeneres (* 26. ledna 1958 Metairie, Louisiana) je americká komička, herečka a televizní bavička, která se proslavila ve své televizní show The Ellen DeGeneres Show a v sitcomech Ellen (1994-1998) a The Ellen Show (2001-2002). Je držitelkou 14 cen Emmy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí prožila v Texasu a New Orleans. Nejdříve byla zaměstnána jako loupačka ústřic, pak i jako malířka pokojů. Prvně se předvedla na jedné party u přátel, vystoupení mělo úspěch a tak se snažila více rozvíjet svůj potenciál. Ze začátku předváděla své komediální vystupování v kavárnách a různých klubech v New Orleans, později i po celé USA. V roce 1982 získala první místo v prestižní a uznávané soutěži Nejzábavnější osobnost Ameriky. Vyhrála i American Comedy Award za nejlepší ženský herecký výkon. V roce 1989 si zahrála v TV seriálu Open House a o tři roky později v seriálu Laurie Hill. Zahrála si i v komedii Šišouni v New Yorku (1993).

V roce 1994 nabídla televize ABC Ellen DeGeneres vlastní seriál ELLEN. Název Ellen si seriál vysloužil proto, že měl tak velký divácký úspěch, že původní název These Friends Of Mine se zrušil.

Pronikla i do filmu, hrála hlavní roli Marthy Alstonové ve snímku Mr. Wrong, vedlejší ve snímcích jako EDtv nebo The Love Letter, dala hlas rybičce Dori v animovaném hitu Hledá se Nemo, nebo jednomu ze psů ve filmu Dr. Dolittle. V roce 2010 se proslavila jako porotce v deváté řadě talentové soutěže American Idol (v ČR formát známý jako Česko hledá SuperStar), objevila se v této roli i v jedom z dílů animovaného seriálu Simpsonovi (epizoda Judge Me Tender). Roku 1997 se v talk-show Oprah Winfrey (The Oprah Winfrey Show) přiznala ke své lesbické orientaci a stala se významnou představitelkou gay hnutí a boje proti AIDS. Jejími životními partnerkami byly známé herečky Anne Heche (Vrtěti psem, Šest dní, sedm nocí, Muži na stromech) a Portia de Rossi známá především ze seriálu Ally McBeal. Napsala též několik humoristických knih: My Point...And I Do Have One, The Funny Thing Is.... a Seriously...I'm Kidding.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]