L'Isle-sur-la-Sorgue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
L'Isle-sur-la-Sorgue
Vodní kanál ve městě
Vodní kanál ve městě
L'Isle-sur-la-Sorgue – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 52-246 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Provence-Alpes-Côte d'Azur
departement: Vaucluse
arrondissement: Avignon
kanton: L'Isle-sur-la-Sorgue
L'Isle-sur-la-Sorgue
Red pog.png
L'Isle-sur-la-Sorgue
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 44,57 km²
počet obyvatel: 18 933 (2008)
hustota zalidnění: 425 obyv. / km²
správa
starosta: Pierre Gonzalvez
oficiální web: http://www.mairie-islesurlasorgue.fr
PSČ: 84800
INSEE: 84054

L'Isle-sur-la-Sorgue je francouzská obec v departementu Vaucluse v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Malé město se rozkládá na řece Sorgue a leží asi 20 km východně od Avignonu. K L'Isle-sur-la-Sorgue patří rovněž tři osady Saint Antoine, Petit-Palais a Velorgues.

Historie[editovat | editovat zdroj]

L'Isle-sur-la-Sorgue se dříve nazývalo L'Isle en Venaissin a bylo díky své poloze na řece původně rybářskou osadou. Město vzniklo na vyvýšeném ostrově uprostřed bažinaté oblasti, která byla vybudovanými vodními kanály postupně vysušena. Z té doby pochází množství vodních kanálů, které obklopují a křižují město. Během hugenotských válek umožnily kanály obyvatelům zaplavit okolí města, takže jej nebylo možné ostřelovat kanóny.

Voda řeky Sorgue sloužila též k pohánění mnoha řemeslných a později průmyslových podniků. Již od 12. století zde stály vodní mlýny na mletí mouky, lisování oleje a papírny, později zde vznikly kromě koželužen též tkalcovny vlny a hedvábí. V 19. století zde bylo kolem 60 vodních kol. L'Isle-sur-la-Sorgue bylo centrem zpracování vlny ve zdejším departementu.

Ve městě vznikla i židovská čtvrť, jejíž obyvatelé byli ve středověku pod ochranou papeže, který vlastnil zdejší panství.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se u vodních kanálů dochovalo šest dřevěných, 200 let starých lopatkových kol a množství malých dřevěných mostků. Množství domů ve starém městě má gotické a renesanční fasády.

Kostel Notre-Dame-des-Anges bez chóru byl v polovině 17. století přestavěn do barokního stylu. Od roku 1911 je chráněn jako historická památka.[1]

Z 18. století se dochovaly stavby jako sýpka (grenier à blé), ve které je umístěn úřad pro turismus a nemocnice (Hôtel Dieu) v ulici Rue Jean-Théophile s dobovými branami, portálem, kaplí, lékárnou a zahradou s kašnou.

K zajímavým městským domům patří klasicistní Hôtel Donadeï de Campredon, který slouží jako výstavní prostor a památník Reného Chara.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu L'Isle-sur-la-Sorgue ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku L’Isle-sur-la-Sorgue na německé Wikipedii.

  1. (francouzsky) Kostel v evidenci historických památek

Související články[editovat | editovat zdroj]