Jiří Plantagenet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Plantagenet
vévoda z Clarence
George of York, Duke of Clarence.jpg
Jiří Plantagenet
Narození 21. října 1449
Úmrtí 18. února 1478
ENG Tower
Pochován Klášter Tewkesbury
Manželky Isabela Nevillová
Potomci Anna
Markéta Pole
Eduard Plantagenet
Richard
Rod Yorkové
Otec Richard Plantagenet, vévoda z Yorku
Matka Cecílie Nevillová

Jiří Plantagenet, 1. vévoda z Clarence (21. října 144918. únor 1478) byl třetím synem Richarda Plantageneta, vévody z Yorku a Cecílie Nevillové a bratr králů Eduarda IV. a Richarda III. Byl důležitou osobou ve válce růží.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 21. října 1449 v Dublinu v době, kdy jeho otec Richard zahájil boj s Jindřichem VI. o anglický trůn. Byl třetím ze čtyř synů, kteří se dožili dospělosti. Po smrti svého otce a nástupu svého bratra Eduarda na trůn mu byl roku 1461 udělen titul vévody z Clarence. 11. července 1469 se oženil s Isabelou Nevillovou, starší dcerou Richarda Neville, hraběte z Warwicku (tvůrce králů).

Jiří aktivně podporoval svého staršího bratra v nároku na anglický trůn, ale poté co se oženil, začal proti němu bojovat. Když jeho tchán Warwick upadl v nemilost a unikl do Francie, aby se tam spojil s Markétou manželkou svrženého krále Jindřicha a následoval ho. Spolu s ním odjela do Francie i jeho těhotná manželka Izabela. Po krátké době Jiří zjistil, že jeho oddanost tchánovi mu není moc platná. Warwick se dohodl s Markétou na tom, že se pokusí vrátit Jindřicha VI. na anglický trůn a jako potvrzení této dohody byl uzavřen sňatek mezi Eduardem, synem Markéty a Jindřicha, a nejmladší Warwickovou dcerou Annou. Možnost, že by Warwick pomohl odstranit Eduarda a místo něho by na trůn pomohl Jiřímu, se tak stala málo pravděpodobnou. Jindřich se odměnil Jiřímu tím, že ho stanovil dalším v pořadí nástupnictví na anglickém trůnu po svém synovi Eduardovi.

Warwickova snaha vrátit Jindřicha na trůn byla neúspěšná a Warwick sám byl zabit v bitvě u Barnetu. Jiří se se svým bratrem Eduardem usmířil, ale jeho hlavním soupeřem ve snaze dosáhnout na trůn se stal jeho mladší bratr Richard, vévoda z Gloucesteru, který se oženil s Annou Nevillovou. Roku 1475 se Jiřímu narodil syn Eduard.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Nevillovy sestry byly dědičkami obrovského panství po své matce a oba bratři Jiří i Richard se o toto dědictví ucházeli. Jiří byl obviněn ze spiknutí proti svému bratrovi Eduardovi a uvězněn v Toweru. Byl odsouzen za zradu a 18. února 1478 soukromě popraven. Podle pověsti byl utopen v sudu vína. Tato informace může pocházet z jeho pověsti jako velkého pijáka. Později byly exhumovány ostatky, u nichž se předpokládá, že patřily Jiřímu a nenesly žádné známky popravy, způsobu usmrcení běžnému v té době pro šlechtice jeho postavení. Dalším pramenem této pověsti může být způsob přepravy jeho ostatků do opatství v sudu vína, podobně jako bylo dopraveno v sudu brandy tělo Horatio Nelsona. Jeho žena Izabela zemřela roku 1476 a oba jsou pochováni v Tewkesburském opatství v Gloucestershire.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Kategorie George Plantagenet, 1st Duke of Clarence ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Plantagenet, Duke of Clarence na anglické Wikipedii.