Přeskočit na obsah

Jarmila Veselá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Jarmila Veselá (rozcestník).
Jarmila Veselá
Základní informace
Rodné jménoJarmila Slabá
Narození2. ledna 1933
Sušak nebo Rijeka
Úmrtí13. dubna 2017 (ve věku 84 let)
Brno
Povolánízpěvačka a flétnistka
Nástrojeflétna a hlas
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jarmila Veselá, rozená Slabá (2. ledna 1933 Sušak, dnes část Rijeky13. dubna 2017 Brno[1][2]), byla česká zpěvačka, flétnistka a příležitostná herečka. Známou se stala především svým účinkováním s Orchestrem Gustava Broma.

Otec, lidový skladatel a dirigent Jan Slabý (1904–??), byl vojenským kapelníkem v Jugoslávii. Do Brna se vrátil v roce 1946.[3] Jarmila Slabá–Veselá vystudovala na brněnské konzervatoři hru na flétnu. Studium úspěšně ukončila v roce 1954 a nastoupila zaměstnání v Symfonickém orchestru kraje brněnského. Současně začala zpívat a nahrávat pro brněnský Československý rozhlas. V letech 1956–1963 byla kmenovou zpěvačkou orchestru Gustava Broma.[2] Svou interpretací často v oblasti swingu přispěla k popularitě Bromova orchestru a celkově obrátila pozornost k hudebnímu dění v Brně. Psali pro ni brněnští autoři (Oldřich Blaha, Erik Knirsch), často byla k nahrávaní zvána i do Prahy. K jejím nejznámějším písním patřily Harfy v nebi, Ananas, Jen tak tak nebo Mlhavé ráno, největším hitem se stala převzatá skladba Slunečný ostrov (1958). K její oblibě kromě častého koncertování přispělo také vystupování v televizi, kde dvakrát zvítězila v soutěži Hledáme písničku pro všední den. S orchestrem Gustava Broma absolvovala řadu zahraničních zájezdů nejen v socialistických zemích, ale i v západní Evropě (Západní Německo, Švýcarsko, Dánsko, Švédsko). V několika menších rolích se jako herečka i zpěvačka objevila také ve filmech, známá je píseň Arizona, kterou zpívala za Olgu Schoberovou ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Po ukončení spolupráce s Gustavem Bromem v roce 1963 vystupovala s orchestry Studio Brno, Mirko Foreta, Karla Vlacha a Tanečním orchestrem Československého rozhlasu.[4] Účinkovala v inscenacích Večerního Brna, ale i v činohře Státního divadla. Nadále často jezdila do zahraničí, kde nahrávala s rozhlasovými orchestry a vystupovala v televizi, dvakrát také uspěla na zahraničních hudebních festivalech. Po generační obměně brněnských zpěvaček koncem 60. let se její umělecká dráha dostala do útlumu, ale v roce 1971 se znovu zviditelnila písní Až rozkvetou lípy. Krátce poté vydala u Pantonu svou jedinou LP desku nazvanou podle jejího největšího hitu (Slunečný ostrov, 1975). V následujících letech vystupovala v estrádních programech, nadále se ale objevovala příležitostně i v televizi.

První manžel, Stanislav Veselý, byl v Bromově orchestru pozounista. S ním měla syna Petra.[4]

Filmografie

[editovat | editovat zdroj]
  • 1999 Eliška má ráda divočinu (hraje paní v kase)
  • 1978 Domácí strava je domácí strava (televizní hra, hraje)
  • 1964 Limonádový Joe aneb Koňská opera (Winifred – zpěv za Olgu Schoberovou)
  • 1963 Pražské blues (hraje i zpívá)
  • 1960 Ledoví muži (zpěv písně Sníh v očích)
  • 1958 Hvězda jede na jih (pouze zpěv, písně Píše moře modré psaní, Až přijde ten pravý; Dobrou noc, můj milý, Směj se dál)

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]
  1. Úmrtí bylo oznámeno na Facebooku Českého rozhlasu Brno 13. dubna 2017 v 02:17 bez bližších údajů.
  2. a b Novinky.cz: Zemřela Jarmila Veselá...
  3. TRÁVNÍČKOVÁ, Martina. Češi v Makedonii po r. 1945. Brno, 2010 [cit. 2018-10.14]. Magisterská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Ivan Dorovský. s. 24. Dostupné online.
  4. a b Encyklopedie města Brna: Jarmila Veselá

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]