Iguaçu (vodopády)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Iguaçu
Vodopády Iguaçu - pohled do Ďáblových úst z brazilské strany.
Vodopády Iguaçu - pohled do Ďáblových úst z brazilské strany.
Rozměry
Celková výška: 70 m
Průtok: 6500 m³/s
zeměpisné souřadnice:
Ostatní
Vodní tok: Iguaçu
Povodí: Paraná
Státy: ArgentinaArgentina Argentina (80%), BrazílieBrazílie Brazílie (20%)
Světadíl: Jižní Amerika

Vodopády Iguaçu (španělsky Cataratas del Iguazú, portugalsky Cataratas do Iguaçu) představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií na 25°41' jižní šířky a 54°26' západní délky. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6500 m³/s vody a asi 270 samostatných vodopádů, v období sucha klesá průtok na 300 m³/s a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa (Ďáblův chřtán).

Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky (Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a Parque Nacional do Iguaçu na brazilské straně) chránící jak vodopády, tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem.

Vodopády jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Lepší pohled na vodopády je z brazilské strany, odkud jsou vidět v celé šíři.

Poměrně blízko vodopádů jsou tři větší města, každé v jiném státě. V Brazílii to je Foz do Iguacú, kam přilétají návštěvníci vodopádů z celého světa, obvykle přes jiné brazilské letiště. Město má přes 1 milion obyvatel a nachází se v něm rozsáhlá průmyslová zóna. Po krátké jízdě od vodopádů lze dorazit do Puerto Argentino, které je známé většími nákupními možnostmi.

Totéž lze uvést i o paraguayském městě Ciudad del Este, po desetiletí známém jako Puerto Stroessner, které leží na druhém břehu řeky Paraná. Jede se do něho přes most z Brazílie. Své jméno mělo město dle diktátora Alfredo Stroessnera, který vládl Paraguayi 35 let, nakonec však skončil ve vyhnanství ve státě Paraná v Brazílii.

Nedaleko odtud se nachází obrovská přehradní nádrž Itaipú na řece Paraná, donedávna největší přehrada a vodní elektrárna na světě. Má 18 turbin po 700 MW, celkový její výkon je tedy 12600 MW. Oficiálně jde o společný brazilsko-paraguayský projekt, prakticky však celou stavbu zajišťovala Brazílie, která také odebírala elektrický proud vyrobený 17 turbinami, Paraguayi sloužila pouze jedna a to jí ještě nedávno stačilo. Elektrický proud je do Brazílie rozváděn vedením o napětí 1500 kV, překvapivě stejnosměrným.

Vodopády z brazilské strany

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • 100 nejkrásnějších národních parků světa, Rebo Production 2004, dotisk 1. vydání (2006), ISBN 80-7234-367-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]