Gilbert Bécaud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gilbert Bécaud
alt =
Gilbert Bécaud (1971)
Rodné jméno François Gilbert Léopold Silly
Narození 24. říjen 1927
Francie Toulon
Úmrtí 18. prosinec 2001
(ve věku 74 let)
Francie Paříž
Aktivní roky 1947 - 2001

Gilbert Bécaud, vlastním jménem François Gilbert Silly, (24. října 1927, Toulon, Francie18. prosince 2001 Paříž) byl francouzský zpěvák, šansoniér, hudební skladatel a herec, zvaný Monsie,ur 100 000 Volts (Pan 100 000 voltů), to pro jeho neobyčejně energický projev. Jeho největšími hity se staly písně Nathalie a Podívej, kvete růže, podívej nebo Co bude dál ? a další.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ve francouzském městě Nice studoval na konzervatoři a přivydělával si po barech hrou na klavír. Poté dva roky doprovázel na piano francouzského zpěváka Jacquese Pillse, pozdějšího manžela Édith Piaf. Ten ho také s Édith Piaf seznámil. Gilbert pro ni složil jednu písničku a začal být známý též jako skladatel. Od roku 1963 začal zpívat sám. Vytvořil hlavní dvojroli v legendárním filmu Země odkud přicházím a nazpíval pro něj i titulní píseň. Poté následovaly další velmi známé písně. Několikrát navštívil i bývalé Československo (poprvé v roce 1967), záznamy z jeho koncertů v pražské Lucerně pak vysílala i Československé televize. Byl člověkem oplývajícím neobyčejným charismatem, který dokázal svým neobyčejně energickým a neobvykle soustředěným osobním projevem strhnout diváky a posluchače na svoji stranu. Hrál v pěti filmech a složil asi 400 písní. Právem patří mezi největší osobnosti světového šansonu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • K Bécaudovi, vedle cigaret neodmyslitelně patřila i kravata s bílými puntíky
  • Velký úspěch zaznamenal s písní L'important c'est la rose - Podívej, kvete růže, podívej, jejíž refrén, který přebásnil Ivo Fischer, se Bécaud naučil česky
  • Zemřel na své lodi, kotvící u mostu Saint-Cloud na předměstí Paříže

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]