Fletcher Christian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vzbouřenci vysazují kapitána lodi a část posádky, nejvýše postavená osoba v klobouku na zádi lodi pravděpodobně představuje Fletchera Christiana[1] (ilustrace z roku 1790)

Fletcher Christian (25. září 1764, Brigham, Anglie3. říjen 1793, Adamstown, Pitcairnovy ostrovy) byl britský námořník, druhý kormidelník a posléze vůdce vzpoury na HMS Bounty.

Pocházel z významné rodiny a jako námořník se dostal do Indie i s Williamem Blighem na Jamajku. William Bligh jej přivedl s sebou na chlebovníkovou výpravu na Tahiti v postavení druhého kormidelníka. Během pobytu na Tahiti se však vztahy mezi poručíkem Blighem a Christianem povážlivě zhoršily; Bligh na zpáteční cestě obvinil Christiana z krádeže.

28. dubna Christian v čele několika vzbouřenců poručíka Blighe a část jeho věrných vysadil v záchranném člunu, zatímco Bounty pod jeho velením zamířila zpět na ostrov Tubuai, kde však pokus o založení osady ztroskotal a poté na Tahiti.

Nakonec dopluli 15. ledna 1790 na Pitcairnův ostrov, kde vzbouřenci loď potopili. Se vzbouřenci na ostrov přišly i jejich tahitské ženy a několik mužů; mezi tahitskými muži a vzbouřenci vzrůstalo napětí, které 20. září 1793 vyústilo v revoltu Tahiťanů, během níž tahitští muži zavraždili pět z devíti vzbouřenců, mezi nimi i Fletchera Christiana.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FALK-RØNNE, Arne. Po stopách Bounty. Překlad Vítězslav Slezák. 1. vyd. Praha : Olympia, 1972. 212 s. S. 80–81.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Fletcher Christian [online]. REV. 2006-12-12, [cit. 2009-09-03]. (HMS Bounty Ancestors & Cousins.) Dostupné online. (anglicky) 
  • Pitcairn Islands Study Center. Bounty's Crew Encyclopedia [online]. Angwin: Pacific Union College, [cit. 2009-06-22]. Heslo CHRISTIAN, Fletcher. Dostupné online. (anglicky)