Fernando de Rojas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fernando de Rojas
Fernando de Rojas
Fernando de Rojas
Narození 1465
La Puebla de Montalbán
Úmrtí 1541 (ve věku 76 let)
Talavera
Alma mater Univerzita v Salamance
Povolání spisovatel a autor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fernando de Rojas (asi 14651541) byl kastilský spisovatel, známý pro své dílo Celestina (La Celestina, původně Tragikomedie o Calistovi a Melibee, Tragicomedia de Calisto y Melibea, 1499), řazené mezi nejvýznamnější díla španělské literatury a představující v této literatuře most mezi středověkem a renesancí. O jeho životě je známo velmi málo. Byl pokřtěný Žid, patrně studoval na univerzitě v Salamance. Jeho rodina byla pronásledována inkvisicí, což dokazují některé dokumenty.

V dřívějších dobách se pochybovalo, zda je skutečně autorem Celestiny, ve hře se ale našlo jeho jméno a místo narození zakódované na začátku druhého vydání v podobě akrostichu. Žádná další díla tohoto spisovatele nejsou známa. Žánrové zařazení tohoto díla není cela jisté. Kniha je napsána ve formě dialogů, formou tedy připomíná drama, výstavbou ale jde spíše o román a jako k románu je k ní také většinou přistupováno.

Celestina líčí prostředí sluhů nižší šlechty, jejich podvody a lži. Příběh vypráví o měšťanovi Calistovi, který se zamiluje do Melibaey, šlechtické dcery. V získání její lásky mu pomáhá kuplířka Celestina, hra končí tragicky, když Kalisto zemře kvůli pádu ze žebříku a Melibaea kvůli tomu páchá sebevraždu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fernando de Rojas na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]