Echinodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxEchinodon
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
FOSSIL
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádCerapoda
ČeleďHeterodontosauridae
RodEchinodon
Owen, 1861
Binomické jméno
Echinodon becklesii
Owen, 1861
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Echinodon ("ježčí zub" - podle špičatých výstupků na zubech) byl rodem malého ptakopánvého dinosaura, patřícího do čeledi Heterodontosauridae. Je také znám pod názvem Saurechinodon. Žil v období spodní křídy (stupeň berrias nebo tithon) na území dnešní západní Evropy.

Objev a informace o taxonu

Typový exemplář byl objeven Samuelem Becklesem nedaleko lokality Swanage ve Velké Británii. Šlo o velmi malého dvounohého dinosaura o délce asi 60 cm. Na obou maxilách (kostech horní čelisti) vykazoval neobvyklou přítomnost špičákovitých zubů, což je typickým znakem pouze pro tuto čeleď. Zuby byly relativně veliké a hlava poměrně krátká. Jediným dnes známým druhem je E. becklesii, pojmenovaný již roku 1861 přírodovědcem Richardem Owenem. Ten považoval dochovaný materiál původně za pozůstatky ještěra.

Klasifikace

Echinodon byl původně považován za velmi primitivního příslušníka skupiny Thyreophora, neboť se mu nesprávně přisuzovala přítomnost kožních destiček - osteodermů, patřících ve skutečnosti želvám. V roce 1991 přeřadil tento rod do čeledi heterodontosauridů americký paleontolog Paul Sereno, nejasnosti však přetrvávaly. V roce 2002 byla provedena další fylogenetická analýza, která tuto klasifikaci potvrdila, byť na základě jiných zkoumaných údajů. Pokud je Echinodon skutečně heterodontosaurid, pak je s velkým odstupem nejstarším známým zástupcem celé skupiny.

Zdroje