Dulwich Picture Gallery

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dulwich Picture Gallery zvenku
Expozice

Dulwich Picture Gallery je umělecká galerie nacházející se v Londýnském obvodu Bromley. Budova v níž galerie sídlí je první účelovou stavbou pro uměleckou galerii na světě. Byla otevřena roku 1817.

Základním architektonickou charakteristikou budovy, jejímž autorem byl John Soane, je síť spojených místností osvětlených stropními okny bez oken ve stěnách. Pro vyvážení vzhledu exteriéru byly použity slepá okna.

Galerie byla založena z pozůstalosti sira Francise Bourgeoise, původem švýcara, který po své smrti roku 1811 odkázal svou uměleckou sbírku Dulwich College spolu s 2 000 liber pro výstavbu galerie.

Sbírku vytvořil Bourgeoise spolu se svým obchodním partnerem francouzem Noëlem Desenfansem. Oba dva provozovali obchod s uměním v Londýně a roku 1790 byli pověřeni polským králem Stanislavem Augustem vytvořit královskou uměleckou sbírku. Po dobu pěti let cestovali po Evropě a nakupovali umělecká díla ale roku bylo 1795 Polsko rozděleno. Obchodníci se pokoušeli prodat sbírku u jiných královských dvorů ale nebyli úspěšní.

Po smrti Bourgeoise Desenfanse nabídl Britskému muzeu odkázat sbírku tomuto muzeu ale byl její správní radou odmítnut. Po jeho smrti roku 1811 byla sbírka na základě jeho závěti odkázána Dulwich College. Budovu muzea vybudoval jeho přítel John Soane. Dulwich Picture Gallery byla zpřístupněna pro veřejnost roku 1817. Bourgeois a Desenfans, spolu s jeho manželkou jsou pohřbeni v mauzoleu, které se nachází v jednom křídle budovy galerie.

Chudobinec v sousedství budovy muzea byl rekonstruován na výstavní prostory roku 1880 a další rozšíření muzea bylo realizováno počátkem 20. století. Modernizace a dostavba obsahující kavárnu, nový vstup a zakrytý ochoz byla realizována roku 1999.

Cena jednotlivé vstupenky pro dospělého (2006) - 6 £.

Dopravní spojení železnice - West Dulwich Station,North Dulwich.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Dulwich Picture Gallery jsou fyzicky poměrně malé, ale obsahují vybranou kolekci evropských starých mistrů, obrazy většinou ze sedmnástého a osmnáctého století nejvyšší kvality. Muzeum je malé, ale hostí často významné dočasné výstavy.

Malby[editovat | editovat zdroj]

Rembrandt van Rijn - Mladý muž, pravděpodobně umělcův syn Titus (1663)

Holandská škola[editovat | editovat zdroj]

Anglická škola[editovat | editovat zdroj]

Vlámská škola[editovat | editovat zdroj]

Francouzská škola[editovat | editovat zdroj]

Italská škola[editovat | editovat zdroj]

Španělská škola[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu