Den otců

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Den otců, Německo

Den otců je den, kdy mají svátek otcové. Na světě se fakticky slaví během celého roku - ve velké většině zemí třetí neděli v červnu. V mnoha latinskoamerických zemích, Itálii, Portugalsku, Španělsku se Den otců slaví tradičně na den sv. Josefa 19. 3.

V České republice se fakticky neslaví, leč oficiálně připadá také na třetí neděli v červnu. První akcí podporující Den otců byl a stále je Tátafest[1], pořádaný v mnoha městech České republiky od roku 2007 Ligou otevřených mužů[2] spolu s různými rodinnými a komunitními centry za podpory Unie center pro rodinu a komunitu[3].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce.

První oslava Dne otců tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle rostla. V roce 1966 se díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi stala třetí červnová neděle oficiálně Dnem otců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Co je Tátafest? [online]. Tatafest.cz, [cit. 2014-05-22]. Dostupné online.  
  2. Liga otevřených mužů - akce [online]. Liga otevřených mužů, [cit. 2014-05-22]. Dostupné online.  
  3. Liga otevřených mužů [online]. Unie center pro rodinu a komunitu, [cit. 2014-05-22]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]