Datové médium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Datové médium nebo také datový nosič, záznamové médium je paměťový nosič datových informací (dat) používající k záznamu dat nějaký fyzikální princip.

Podle charakteru signálu, který je nosičem datového záznamu, existuje záznam digitální nebo analogový. Pokud je nosičem informace analogový signál, je potřeba použít vhodné modulace digitálních veličin.

Pro digitální záznam se digitální hodnota uloží většinou v binární formě. Záznam dat na datovém médiu může být permanentní (trvalý), semipermanentní (přepisovatelný) nebo volatilní (nestálý, např. po vypnutí napájení se obsah ztratí). Mezi datová média můžeme zařadit všechny druhy a typy datových pamětí.

V praxi se pod pojmem datové médium často myslí přenosné výměnné datové médium. Tato datová média jsou především určena k ukládání datových souborů. Způsob uložení souborů na datovém médiu určuje typ použitého souborového systému.

Dělení datových médií[editovat | editovat zdroj]

Podle principu čtení se datové nosiče dělí na

  1. Magnetická média, tzn. disketa, pevný disk, magnetooptický disk, magnetická páska (audiokazeta, videokazeta, DAT kazeta, LTO 1 až N)
  2. Optická média, tzn. CD, DVD, Blu-ray, HD DVD
  3. Elektronická média, tzn. flash paměť (Secure Digital, Multimedia Memory Card, Memory Stick, Flash card, xDcard, USB flash paměť

Přehled nejčastějších typů datových médií[editovat | editovat zdroj]

Neelektronické datové nosiče (pro psaní, kreslení apod.)


Historická média


Současná média

Související články[editovat | editovat zdroj]