Cúchulainn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cúchulainn zabil psa kováře Culanna.

Cúchulainn (výslovnost [kuːˈxʊlɪnʲ]) byl irský mytologický hrdina z Ulsterského cyklu.

Cúchulainnova matka byla Dechtire, totožnost jeho otce však byla záhadou (podle jedné verze byl jeho otcem bůh Lugh). Chlapec dostal jméno Sétanta, ale již v raném věku se proslavil jako Cúchulainn (Culannův pes), když zabil zlého psa kováře Culanna. Už jako mladý chlapec byl velmi bojovný a vstoupil do služeb Ulsterského krále Conchobara. Skotská válečnice Scáthach mu darovala kouzelný oštěp gae bulga.

Když se Cúchulainn rozzuřil, propadal děsivé bojové zuřivosti, při níž mu vstávaly vlasy na hlavě a tělo se mu vlnilo. Jedno oko mu vylézalo z hlavy, zatímco druhé zapadalo hluboko do lebky a jeho válečný pokřik doháněl lidi k šílenství.

Cúchulainn vystupuje nejvýrazněji v cyklu Tažení za býkem z Cuailnge. Zde bojuje proti čarodějnici Medb spojené se šesti čaroději. Čarodějové vykouzlili iluzi bitvy, aby Cuchulainna vyprovokovali k opuštění úkrytu. Po výjezdu z bezpečí ho čaroděj jménem Lugaid zasáhl kouzelným oštěpem. Smrtelně zraněný Cúchulainn se přivázal ke skále, aby mohl důstojně zemřít ve stoje. Až poté, co mu na rameno sedla bohyně války Badh, se všichni dozvěděli, že ulsterský hrdina je mrtev.