Apollonova skupina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Apollonova skupina (zkráceně také apolla) je skupina planetek, jejichž dráhy protínají oběžnou dráhu Země. Je pojmenována po první známé planetce tohoto druhu, (1862) Apollo, objevené 24. dubna 1932 na hvězdárně v Heidelbergu K. Reinmuthem.

Apolla kříží zemskou dráhu a v perihelu se dostávají ke Slunci blíže než Země, velké poloosy jejich drah jsou větší než 1 AU, jejich dráhy tak leží z větší části vně dráhy naší Země a doba oběhu kolem Slunce je větší než 1 rok. Vzhledem k charakteru své dráhy patří některé z nich také do kategorií potenciálně nebezpečných planetek a blízkozemních objektů.

Do této skupiny patří ze zajímavých objektů planetka (25143) Itokawa, která je od srpna 2005 z bezprostřední blízkosti zkoumána japonskou sondou Hayabusa.

Největší z této skupiny je planetka (1866) Sisyphus s průměrem kolem 10 km.

K 8. listopadu 2005 patřilo do této skupiny 195 objektů s definitivním označením a 1574 s předběžným označením; tedy celkem 1769 planetek.

Čeljabinský meteorit[editovat | editovat zdroj]

Dne 15. února 2013 dopoledne se jedna z menších planek této skupiny střetla se Zemí nad ruským městem Čeljabinskem, kdy vytvořila velký bolid, který po svém výbuchu v zemské atmosféře, mimo jiné kvůli tlakové vlně ze supersonického třesku, způsobil poškození přibližně 3000 budov a poranění více jak 1000 osob.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]