Potenciálně nebezpečná planetka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Potenciálně nebezpečná planetka (anglicky Potentially Hazardous Asteroid, PHA) je označení pro takové těleso sluneční soustavy, které vzhledem ke své dráze a velikosti hrozí srážkou se Zemí. Planetka je považována za potenciálně nebezpečnou, je-li nejkratší vzdálenost její oběžné dráhy od oběžné dráhy Země menší než 0,05 astronomické jednotky (přibližně 7,5 milionu km) a její průměr větší než 150 m. Tato velikost je již dostatečná na to, aby planetka nebyla zachycena atmosférou a způsobila úplnou devastaci rozsáhlých území (po dopadu na souš) případně ničivé tsunami (po dopadu do oceánu). Ke srážkám Země s planetkami této velikosti dochází jednou za 10 000 let ale i častěji. Ke kategorizaci nebezpečnosti PHA se používá tzv. Turínská stupnice.

Známé potenciálně nebezpečné planetky[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2006 evidovala NASA 825 potenciálně nebezpečných planetek. Předpokládá se, že v celé sluneční soustavě jich je mezi 1 000 a 1 100. Hledání dalších takových planetek neustále pokračuje; každá objevená planetka je dopodrobna prozkoumána, aby se zjistila její dráha, velikost, složení a rotace. Tohoto hledání se účastní jak profesionální, tak amatérští astronomové.

Počet potencionálně nebezpečných planetek však není stálý. V důsledku gravitačního působení jiných planet a jejich měsíců je dráha většiny asteroidů těžko předpovídatelná na větší dobu do budoucnosti. Některé potenciálně nebezpečné planetky se tak mohou časem stát běžnými planetkami nepředstavujícími pro Zemi hrozbu, ale i naopak – nové potenciálně nebezpečné planetky stále vznikají.

Související články[editovat | editovat zdroj]