Amorova skupina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Amorova skupina (zkráceně také amoři) je skupina planetek přibližujících se k dráze Země. Jsou pojmenovány po planetce (1221) Amor, kterou objevil E. Delporte 12. března 1932 na belgické královské observatoři v městě Uccle.

Jsou to tělesa, jejichž dráha se z vnější strany těsně přibližuje k dráze planety Země, ale nekříží ji. Vzdálenosti perihelu jejich drah od Slunce leží v rozmezí od 1,0 do 1,3 AU, vzdálenosti afelu se mění ve značném rozpětí, takže dráhy mnohých z nich překračují dráhu planety Mars; někteří astronomové takové planetky vyčleňují do zvláštní skupiny křížičů Marsu; nejvíce se z těchto planetek vzdaluje od Slunce (3552) Don Quixote a to až do vzdálenosti 7,247 AU, tedy až daleko za dráhu planety Jupiter. Doba oběhu planetek Amorovy skupiny kolem Slunce je vždy větší než 1 rok. Vzhledem k charakteru své dráhy patří některé z nich také do kategorií potenciálně nebezpečných planetek a blízkozemních objektů.

Oba měsíce Marsu, Deimos a Phobos, patřily pravděpodobně také původně k této skupině těles a byly zachyceny gravitací této planety.

Největší z této skupiny je planetka (1036) Ganymed s průměrem 38,5 km.

Nejdéle známým tělesem této skupiny je planetka (433) Eros, kterou objevil G. Witt 13. srpna 1898 v Berlíně. Tento objekt je současně první důkladně prozkoumanou planetkou z bezprostřední blízkosti díky sondě NEAR Shoemaker, která se 14. února 2000 stala její družicí a 12. února 2001 dokonce tvrdě přistála na jejím povrchu.

K 8. listopadu 2005 patřilo do této skupiny 201 objektů s definitivním označením a 1370 objektů s předběžným označením; tedy celkem 1571 planetek. V této statistice jsou zahrnuty i křížiče Marsu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

List Of Amor Minor Planets (angl.)