Amborella trichopoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Amborella

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: nižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád: Amborellales
Čeleď: Amborellaceae
Rod: Amborella
Binomické jméno
Amborella trichopoda

Amborella trichopoda je jediný druh rodu Amborella čeledi Amborellaceae i samostatného řádu Amborellales. Stojí podle nejnovějších výzkumů na samém základu vývojového stromu krytosemenných rostlin. Jediný žijící zástupce této čeledi je tedy považován za nejpůvodnější krytosemennou rostlinu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Amborella trichopoda je dvoudomý stálezelený keř rostoucí na Nové Kaledonii. Listy jsou jednoduché, kožovité, střídavé, bez palistů. Květy jsou drobné, jednopohlavné, v úžlabních květenstvích. Nápadné zbytky druhého pohlaví svědčí o tom, že původně byly květy oboupohlavné. Bělavé okvětí sestává z neustáleného počtu 5-8 plátků. Tyčinky mají plochou nitku s prašníkem na vrcholu. Gyneceum v samičích květech apokarpní, v kruhu, z 5-8 volných plodolistů, s kratší bliznovou částí na vrcholu. V každém plodolistu je jedno vajíčko. Plody připomínají peckovici.

Archaické znaky, svědčící o starobylém původu, se týkají především stavby dřeva, které neobsahuje pravé cévy, dále pak stavby generativních orgánů. Volné pestíčky mají okraje k sobě přitisklé, dosud však nesrostlé.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

  • Amborella trichopoda

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu