Alsasko-Lotrinsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak

Říšská země Alsasko-Lotrinsko (německy Reichsland Elsaß-Lothringen) je historický německý správní útvar existující v letech 1871 (území získalo Německo - více v článku Prusko-francouzská válka) do roku 1918 (kdy je bylo nuceno odevzdat zpět Francii - První světová válka) na území dnešních francouzských departementů Bas-Rhin, Haut-Rhin a Moselle. Metropolí regionu byl Štrasburk.

V době druhé světové války bylo území od roku 1940 znovu součástí Německa, od jejího konce v roce 1945 však už až dodnes náleží Francii jako region Alsasko a departement Moselle (součást regionu Lotrinsko). Francouzská vláda proto ve vztahu k tomuto území upřednostňuje označení Alsasko-Moselsko (francouzsky Alsace-Moselle).

Na území bývalého Alsaska-Lotrinska dodnes i v rámci Francie platí některé speciální právní předpisy, tzv. místní právo (francouzsky droit local), zachovávající platnost některých německých zákonů a naopak neaplikující některé zákony francouzské, které byly ve zbytku Francie zavedeny v době, kdy Alsasko-Lotrinsko nebylo její součástí.

Vývoj hranic Alsaska a Lotrinska od roku 1871