Železný pas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Železný pas pod vládou Sarumana
Isengard
Angrenost
Nan Curunír
 Angrenost
 Gondor
 Rohan
? Fangorn 
Rohan 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
hlavní město:
Železný pas (věž Orthank)
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
?
vznik:
převzetí Sarumanem
zánik:
porážka Sarumana vojskem Rohirů a Enti
Státní útvary a území
Předcházející:
Angrenost Angrenost
Gondor Gondor
Rohan Rohan
Nástupnické:
Fangorn Fangorn
Rohan Rohan

Železný pas (sindarsky Angrenost či Nan Curunír (Čarodějovo údolí) je ve fiktivním Tolkienově světě Středozemi oblast na jižním konci Mlžných hor. Bylo to ohraničené místo v údolí, v jehož středu stála věž Orthank, jejíž nejznámější správce a později uzurpátor byl Saruman.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Železný pas se nachází na jižním úpatí Mlžných hor a tvoří významné strategické opevněné místo v Rohanské bráně, průchodu mezi Mlžnými a Bílými horami. Nedaleko od Železného pasu pramení řeka Želíz, která zásobovala toto místo vodou. Byl situován uvnitř údolí a byl postupně opevňován. Uvnitř kruhovité hradby stála věž Orthank.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železný pas byl postaven Númenorejci v Druhém věku. Původně sloužil jako sídlo pro strážce Gondoru a pozorovatele hvězd, ale po příchodu čarodějů byl předán do správcovství jejich vůdci Sarumanovi.

Saruman během svého pobytu Železný pas opevňoval a shromažďoval v něm své vojsko, které použil během Války o Prsten. V tomto období byl Železný pas rozkopán, stromy vykáceny a místo nich byly postaveny pece a kovárny. Vojsko bylo poraženo během Bitvy o Helmův žleb a Železný pas byl zničen Enty. Po válce byl pas svěřen entům pro znovuobnovení stromů a parku.

Orthank[editovat | editovat zdroj]

Orthank byla věž uprostřed Železného pasu. Byla vybudována dávnými staviteli z Númenoru z černé,tvrdé a lesklé skály, která měla na vrcholku čtyři trčící rohy s úzkým prostorem mezi nimi, kde mohl stát člověk pět set stop nad planinou a pozorovat okolí.

Uvnitř věže bylo mnoho komnat, které sloužily jak k ubytování správců věže a návštěv, tak k uschování vzácných pokladů. Nejznámější a poslední správce věže byl Saruman Bílý.

Název Orthank mohl znamenat buď quenijsky tesákovou horu, nebo také v řeči Marky vychytralou mysl.

Související články[editovat | editovat zdroj]