Šárka (Janáček)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šárka
Základní informace
Žánr zpěvohra
Hudba Leoš Janáček
Libreto Leoš Janáček
Počet dějství 3
Originální jazyk čeština
Literární předloha Julius Zeyer: Ctirad
Datum vzniku 1887 (2. verze 1888, 3. verze 1918, úpravy 1924)
Premiéra 11. listopadu 1925, Brno, Divadlo Na hradbách

Šárka je tříaktová opera Leoše Janáčka, libreto k ní dle vlastního románu napsal Julius Zeyer na žádost Antonína Dvořáka.[1] Jedná se o první operu Leoše Janáčka, pochází z roku 1887, premiéru však měla až v roce 1925 v Mahenově divadle v Brně (tehdejší Divadlo Na hradbách).

Text opery vychází ze čtvrtého dílu Zeyerova díla Vyšehrad, nicméně jeho zhudebnění nebylo bez problémů.[1] Antonín Dvořák, na jehož žádost byl text sepsán, váhal s jeho zhudebněním. Bedřich Smetana, kterého Zeyer oslovil, pro změnu zhudebnění odmítl a tak bylo dílo vydáno knižně. Po jeho vydání se prací na něm ujal v roce 1887 Leoš Janáček, který po 6 měsících práce měl připraven klavírní výtah celé opery.[1] Janáček následně konzultoval své vznikající dílo s Dvořákem, který neměl významnějších výhrad, načež se Janáček obrátil na Zeyera s prosbou o svolení zhudebnit jeho libreto. Zeyer nicméně opakovaně nesouhlasil se zhudebněním.[1] I to byl jeden z důvodů, proč Janáček práce na opeře na 30 let odložil.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e KRULIŠ, Jakub. Šárka – Janáčkova operní prvotina [online]. Opera Plus: hudba+tanec, [cit. 2014-06-28]. Dostupné online.