Přeskočit na obsah

Řecký tlumočník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řecký tlumočník
Mycroft v Sherlockově bytě na Baker Street. (1893, Sidney Paget, The Strand Magazine)
Mycroft v Sherlockově bytě na Baker Street. (1893, Sidney Paget, The Strand Magazine)
AutorArthur Conan Doyle
Původní názevThe Adventure of the Greek Interpreter
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrdetektivní povídka
Datum vydání1893
Předchozí a následující dílo
Domácí pacient Námořní smlouva
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řecký tlumočník je jedna z 56 krátkých detektivních povídek o Sherlocku Holmesovi, kterou napsal Sir Arthur Conan Doyle. Poprvé byla vydána v září roku 1893 v časopisu The Strand Magazine pod názvem The Adventure of the Greek Interpreter.[1] Je devátou z jedenácti povídek vydaných knižně v souboru Vzpomínky na Sherlocka Holmese (anglicky The Memoirs of Sherlock Holmes).[pozn. 1][2]

Sám Doyle příběh zařadil mezi svých 18 nejoblíběnějších holmesovských povídek, udělil mu 17. místo.[3]

Poprvé se zde objevuje postava Mycrofta Holmese, Sherlockova staršího bratra.

Sherlock Holmes nikdy nemluví o své rodině, proto byl Watson velmi překvapen, když se mu zmínil, že má bratra. Sherlock se rozhodne je představit, a proto se oba vydají do Diogenova klubu, kde Mycroft Holmes pobývá.

Mycroft nabídne Sherlockovi případ, s nímž ho oslovil jeden ze sousedů – řecký tlumočník Melas.

Před pár dny byl tlumočník ze svého domu unesen. Před Melase byl předveden muž se zalepeným obličejem a ústy. Pomocí psaní odpovídal na otázky, které mu podle rozkazu Melas kladl, týkaly se podepsání jakýchsi listin. Jelikož únosci řecky neuměli, podařilo se Melasovi zjistit i jméno muže – Paul Kratides. Do místnosti ale náhle vešla žena jménem Sofie, jež zajatce znala, a výslech byl přerušen. Melas byl vysazen uprostřed vřesoviště.

Latimer, Kratides a sedící Melas. (1893, Sidney Paget, The Strand Magazine)

Mycroft podal inzerát požadující informace o Sofii či Kratidesovi. Ozval se muž, který jim sdělil, že Sofie nyní bydlí v Beckenhamu. Všichni tři se tam spolu s policejním inspektorem vydali. V zakouřeném pokoji našli svázaného a přidušeného Melase i Kratidese, kterého se již nepodařilo oživit.

Od autora odpovědi na inzerát se dozvěděli, že bohatá Sofie, původem z Řecka, byla v Anglii na návštěvě, jeden z pachatelů jménem Latimer ji však přesvědčil, aby s ním utekla. Když se o tom dozvěděl její bratr Paul Kratides, vydal se do Anglie, padl však do rukou zločinců, kteří se ho snažili přinutit, aby převedl svůj i Sofiin majetek na ně.

Latimer a jeho společník uprchli i se Sofií. Po několika měsících byla v uherských novinách zveřejněna zpráva, že se dva Angličané cestující s dívkou nejspíše navzájem pobodali. Sherlock si ovšem myslí, že za jejich smrtí stojí Sofie.

Děj byl zpracován ve stejnojmenné epizodě televizního seriálu Sherlock Holmes (1984–1994). Hlavní roli ztvárnil Jeremy Brett, Mycrofta Holmese si zahrál Charles Gray.

Pro rozhlas adaptovala povídku mimo jiné BBC v letech 1960[4] a 1992[5].

  1. V britských vydáních je desátou povídkou z dvanácti. Britská vydání The Memoirs of Sherlock Holmes totiž obsahují i povídku Lepenková krabice, která je většinou v ostatních vydáních (včetně českého) řazena do souboru Poslední poklona Sherlocka Holmese (His Last Bow).
  1. QUARTERMAIN, Colin. Plot Summary of "The Adventure of the Greek Interpreter". Owlcation [online]. 2023-11-11 [cit. 2023-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. REDMOND, Christopher. Sherlock Holmes handbook. 2nd ed. vyd. Toronto, Ont: Dundurn 336 s. ISBN 978-1-55488-446-9. 
  3. MADSEN, Diane Gilbert. What's Your Favorite Sherlock Holmes Story? - Strand Magazine [online]. 2016-09-20 [cit. 2023-10-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BBC Radio 4 Extra - Sherlock Holmes, Sherlock Holmes with Carleton Hobbs - Series 2, 3. The Greek Interpreter. BBC [online]. [cit. 2023-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. The BBC audio complete Sherlock Holmes. merrisonholmes.com [online]. [cit. 2023-10-08]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]