Dr. Watson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Watson
Dr. Watson (vlevo) a Sherlock Holmes na ilustraci Sidneyho Pageta
Dr. Watson (vlevo) a Sherlock Holmes na ilustraci Sidneyho Pageta
První výskytStudie v šarlatové
Poslední výskytNa starém zámku v Shoscombe
VytvořilSir Arthur Conan Doyle
Informace o postavě
Pohlavímuž
NárodnostSpojené království
TitulDoktor
Povolánílékař
Manžel(ka)Mary Morstan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doktor John Watson (též dr. John Hamish Watson) je fiktivní postava vymyšlená Arthurem Conanem Doylem. Je to přítel, příležitostný spolubydlící a také životopisec detektiva Sherlocka Holmese. V knihách vystupuje dr. Watson v roli vypravěče téměř všech Holmesových příběhů (jen dva příběhy vypráví sám Holmes a další dva jsou vyprávěny ve třetí osobě). Watson a Holmes podle Doyleových povídek bydleli v letech 18811904 ve viktoriánském domě na Baker Street.

V první vydané povídce Studie v šarlatové je zmíněn Watsonův životopis. Sloužil jako vojenský lékař v Pátém northumberlandském pluku v Indii, než však do Indie dorazil, vypukla druhá afghánská válka. Po zranění byl přesunut do nemocnice v Péšávaru, kde se nakazil těžkou střevní chorobou a byl dopraven na vojenskou loď „Orontes“ a za měsíc přistál v Portsmouthu s naprosto zničeným zdravím. Usadil se v Londýně, kde se seznámil s Holmesem a stal se jeho spolubydlícím. Později si dr. Watson založil soukromou lékařskou praxi a oženil se.

Postava doktora Watsona se objevila v mnoha filmech a seriálech jako Sherlock, Sherlock: Jak prosté (kde mimochodem vystupuje v ženském provedení), atd. Ztvárnili ji například Martin Freeman, Jude Law, Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin nebo Earle Cross.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Doktor John Watson na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]