Baker Street

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Baker Street
Baker Street
Umístění Marylebone , Westminster (londýnský obvod), Londýn
Osobnosti Sherlock Holmes
Stavby Muzeum voskových figurín Madame Tussaud (†1884), ředitelství Special Operations Executive, Muzeum Sherlocka Holmese, ředitelství Marks and Spencer (†2004)
Železnice Marylebone
zeměpisné souřadnice:
Metro Baker Street
  † - instituce přemístěny jinam

Baker Street je ulice ve čtvrti Marylebone v londýnském obvodu Westminster. Je známá ve vztahu k fiktivní postavě Sherlocka Holmese, který bydlel v domě číslo 221B což je adresa, která nikdy neexistovala.

Ulice byla pojmenována po staviteli Williamu Bakerovi, který tuto ulici postavil v 18. století. Původně zde bydleli příslušníci vyšší společenské třídy ale v současnosti se zde nachází obchodní objekty.

Baker Street je rušnou dopravní tepnou vedoucí od Regent's Parku, protínající Marylebone Road a ústící na Portman Square.

V ulici se nachází stanice metra Baker Street a oddělení ztrát a nálezů společnosti Transport for London.

Významné instituce:

  • 1835 – otevřena první stálá expozice Muzea voskových figurín Madame Tussaud. Roku 1884 bylo muzeum přestěhováno nedaleko odsud na Marylebone Road.
  • 1940 – na Baker Street číslo 64 bylo přestěhováno ředitelství Special Operations Executive.
  • 1991 – v domě číslo 239 bylo otevřeno Muzeum Sherloka Holmese. Na tuto adresu je doručována korespondence pro Sherlocka Holmese. Socha Sherlocka Holmese je umístěna poblíž stanice metra Baker Street.
  • ředitelství Marks & Spencer původně do roku 2004 v Michael House.