Marylebone Road

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marylebone Road
Umístění
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
MěstoLondýn
ObvodWestminster
Poloha
Napojené uliceBaker Street, Euston Road, Great Portland Street, Park Crescent, Lisson Grove, Nottingham Place, Luxborough Street, Balcombe Street, Seymour Place, Devonshire Place, Marylebone Flyover, Marylebone High Street, Harley Street, Gloucester Place, York Gate, Park Square West, Park Square East, Cosway Street, Allsop Place, Old Marylebone Road, Upper Montagu Street, Harewood Avenue, Great Central Street, Albany Street, Glentworth Street a Harrow Road
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marylebone Road je ulice a dopravní tepna v centru Londýna v obvodu Westminster. Vede ve směru východ – západ od Euston Road u Regent's Parku po A40 u Paddingtonu.

Silnice je vybavena s ohledem na velmi rušný provoz třemi jízdními pruhy. Je součástí vnitřního londýnského okruhu a tvoří hranici zóny London Congestion Charge. Většina vozidel opouštějících Londýn směrem na Midlands a sever Anglie projíždí touto ulicí a tak se zde v průběhu dne tvoří dopravní zácpa.

V ulici se nacházejí dvě významné turistické atrakce – Muzeum voskových figurín Madame Tussaud a Londýnské planetárium.

Pojmenování ulice pochází z jména kostela St Marys, který stál na břehu malého potoka (anglicky stream nebo bourne) nazývaného tybourne v oblasti pojmenované po řece Tyburn. Kostel a oblast, ve které stál, dostala jméno St Mary at the bourne což bylo časem zkráceno na Marylebone.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]