Přeskočit na obsah

Kudlanka nábožná: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Řádek 27: Řádek 27:


== Výskyt ==
== Výskyt ==
kurva zasrana kose mi peeeeeeeeeeeeeeeeeeeeroooooooooooooooooooooooooooo
Kudlanka nábožná se vyskytuje v [[palearktická oblast|palearktické oblasti]], hojná je např. v [[Jižní Evropa|Jižní Evropě]]. Dříve nebyly v Česku kudlanky příliš rozšířené, vyskytovaly se hojně pouze na Jižní Moravě ([[NP Podyjí]]), ale v důsledku [[globální oteplování|oteplování podnebí]] se rozšiřují směrem na sever.{{Doplnit zdroj}} Viděny byly dokonce i na [[Ostravsko|Ostravsku]], v září 2008 v podhůří Jeseníků (Šternberk).{{Doplnit zdroj}} V suchých [[step]]ních lokalitách jsou hojné.


== Stavba těla ==
== Stavba těla ==

Verze z 29. 4. 2009, 19:13

Jak číst taxoboxKudlanka nábožná
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Artropoda)
TřídaHmyz (Insecta)
NadřádDictyoptera
Řádkudlanky (Mantodea)
ČeleďMantidae
RodKudlanka (Mantis)
Binomické jméno
Mantis religiosa
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa Linné, 1758) je jediným českým zástupcem řádu kudlanek (Mantodea).

Výskyt

kurva zasrana kose mi peeeeeeeeeeeeeeeeeeeeroooooooooooooooooooooooooooo

Stavba těla

Kudlanka nábožná je zbarvena světle zeleně, na podzim hnědě. Díky tomuto zbarvení ji v přírodě může predátor i vášnivý entomolog snadno přehlédnout. Pronotum (první hrudní článek) je výrazně prodloužen, hlava je trojúhelníková s velkýma očima (typické pro predátory).

Na první pohled zaujme přední pár končetin, který je uzpůsoben k uchvacování kořisti – loupeživé končetiny. Fungují jako střenka zavíracího nože, kořist je bleskovým sklapnutím přivřena mezi ozubenou holeň (tibia) a chodidlo (tarsus). Na stehně (femur) se nacházejí černé aposematické skvrny sloužící k zastrašení predátorů (připomínají oči). Přední pár křídel je kožovitý (jako u švábů), zadní je krytý pod nimi a je blanitý. U kudlanek létají hlavně samci – jsou menší – a i ti jen neradi[zdroj?].

Způsob života

Kopulující pár kudlanek

Kudlanky jsou dravci, kteří dobře využívají maskování. Většinou jsou velmi dobře maskované a dokáží dlouho číhat na svou kořist (hlavně drobný hmyz). Poté vystřelí své loupeživé nohy, zachytí kořist a zaživa ji sežerou.

U kudlanek se vyskytuje manželský kanibalismus. To znamená, že samička po páření sežere samečka. Děje se tak hlavně v době nedostatku potravy, v pokusech k tomuto jevu došlo zřídkakdy. Centrum řídící rozmnožování je podřízené mozku, takže když samička začne žrát samečka od hlavy, kopulace neustává, naopak, probíhá ještě vytrvaleji. Vajíčka jsou ukryta v ootéce, tuhém obalu, který přezimuje.

Ootéka

Kudlanka patří mezi Hemimetabola, tj. hmyz s proměnou nedokonalou, u kterého neexistuje stádium kukly (pupa) a larva (nymfa) je velice podobná dospělci (imagu), pouze nemá vyvinutá křídla a rozmnožovací orgány, které dospějí po posledním svlečení (ekdyzi).Kudlanka též dokáže neuvěřitelné věci tj.Jako jediný druh kudlanek u nás i ve světě dokáže aniž by hnula tělem otočit hlavu o 360 stupňů.

Logo Wikimedia Commons Galerie kudlanka nábožná na Wikimedia Commons Šablona:Pahýl - entomologie

Šablona:Link FA

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].