Dictyoptera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDictyoptera
alternativní popis obrázku chybí
Rus domácí (Blattella germanica)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
NadřádDictyoptera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dictyoptera zahrnuje 3 skupiny polyneopterního hmyzu - šváby (Blattaria), všekazy (Isoptera) a kudlanky (Mantodea). Přestože všechny současné Dictyoptera mají krátké kladélko (ovipositor), nejstarší fosilní Dictyoptera mají dlouhé kladélko, podobně jako hmyz z řádu rovnokřídlích.

Používáni termínu Dictyoptera se v čase různilo, nejvíce se používal v minulém století, ale stále je široce používán. Obvykle je považován za nadřád, který tvoří švábi, všekazi a kudlanky. V některých systémech je ale přesunut na úroveň řádu. V obou přístupech jsou ovšem všechny 3 skupiny stejné, jen se mění jejich hodnost.

Na základě genetických dat jsou nejbližšími žijícími příbuznými řádu Dictyoptera strašilky, strašilkovci a cvrčkovci. Pokud je Dictyoptera považována za nadřád, tak by tyto skupiny měly být v něm obsaženy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cameron, Stephen L.; Barker, Stephen C. & Whiting, Michael F. (2006): Mitochondrial genomics and the new insect order Mantophasmatodea. Molecular Phylogenetics and Evolution 38: 274–279.
  • Lo, N., G. Tokuda, H. Watanabe, H. Rose, M. Slaytor, K. Maekawa, C. Bandi, and H. Noda. 2000. Evidence from multiple gene sequences indicates that termites evolved from wood-feeding cockroaches. Current Biology 10(13):801-804.
  • Inward, D., G. Beccaloni, and P. Eggleton. 2007. Death of an order: a comprehensive molecular phylogenetic study confirms that termites are eusocial cockroaches. Biology Letters 3:331-335. [1]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dictyoptera na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]