Strašilkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxStrašilkovci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád strašilkovci (Mantophasmatodea)
Zompro, Klass, Kristensen & Adis, 2002
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strašilkovci (Mantophasmatodea) jsou řád hmyzu popsaný teprve nedávno v roce 2002.[zdroj?] První známé druhy pocházejí z Afriky (Namibie a Tanzanie). Podle molekulárních analýz jsou příbuzní se cvrčkovci (Grylloblattodea)[1] a mohou být s nimi řazeni do jednoho řádu Notoptera.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vývoj strašilkovců probíhá proměnou nedokonalou. Živí se dravě.[2] Na hlavě mají dlouhá tykadla a kousavé ústní ústrojí. Tělo mají žlutavé, hnědavé, jasně zelené nebo zelenobílé a jsou bezkřídlí.[2]

Objev řádu[editovat | editovat zdroj]

Strašilkovci byly poprvé popsání podle starých muzejních exemplářů, které pocházely z Namibie (Mantophasma zephyrum), Tanzanie (Mantophasma subsolanum) a 45 miliónů starého baltického jantaru (Raptophasma kerneggeri).

První živé exempláře byly nalezeny v Namibií mezinárodní výpravou na počátku roku 2002. Tyrannophasma gladiator byl nalezen na horském masivu Brandberg a Mantophasma zephyrum na masívu v regionu Erongo.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. S. L. Cameron, S. C. Barker & M. F. Whiting. Mitochondrial genomics and the new insect order Mantophasmatodea. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2006, čís. 38, s. 274–279. DOI:10.1016/j.ympev.2005.09.020. 
  2. a b ZRZAVÝ, Jan. Vesmír. Vesmír. 04. 2003, roč. 82, s. 207-209. Dostupné online. 
  3. Zompro, O., Adis, J., Bragg, P.E., Naskrecki, P., Meakin, K., Wittneben, M. & Saxe, V. (2003) A new genus and species of Mantophasmatidae (Insecta: Mantophasmatodea) from the Brandberg Massif, Namibia, with notes on behaviour. Cimbebasia, 19: 13-24.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mantophasmatidae na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]