Zlatohlávek zlatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zlatohlávek zlatý

alternativní popis obrázku chybí
Zlatohlávek zlatý
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Artropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Čeleď: vrubounovití (Scarabaeidae)
Podčeleď: zlatohlávci (Cetoniinae)
Rod: zlatohlávek (Cetonia)
Binomické jméno
Cetonia aurata
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata) je brouk z čeledi vrubounovitých, v Česku je nejhojnějším druhem zlatohlávka. Barevně je velmi proměnlivý, krovky mívá kovově zelené, zlatozelené, fialové, načervenalé nebo bronzové.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělý zlatohlávek měří 14 – 20 mm.[1] Má kovové zbarvení, které vzniká odrazem levotočivého kruhově polarizovaného světla od krovek brouka. Při pohledu přes kruhově polarizační filtr, který propouští jen pravotočivě polarizované světlo, se bude brouk jevit jako bezbarvý.[2] Zlatohlávek má štítek (scutellum) nápadně trojúhelníkovitého tvaru a na krovkách několik nepravidelných příčných proužků a skvrn bílé barvy. Spodní strana brouka je měděně zbarvená. Stejně jako ostatní zlatohlávci i zlatohlávek zlatý létá se zavřenými krovkami. Spodní blanitá křídla vysouvá podélnou štěrbinou v krovkách. Občas se docela maskovaně zahrabou do země v případě nebezpečí.

Larva zlatohlávka má tvar písmene C, má velmi malou hlavu i končetiny a jsou podobné ponravě chrousta.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Larvy zlatohlávka zlatého žijí v trouchnivějícím dřevě, v pařezech, v tlejícím listí, na hnojištích či v kompostech, kde se krmí organickým materiálem a kde též přezimují. Kuklí se v červnu nebo v červenci. Dospělí brouci vylétávají na konci jara, páří se, samičky nakladou vajíčka do hnijícího organického materiálu a hynou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HANZÁK, Jan; MOUCHA, Josef; ZAHRADNÍK, Jiří. Světem zvířat V.díl (2. část) Bezobratlí. Praha : Albatros, 1973. 451 s. Kapitola Čeleď vrubounovití, s. 240 - 241. (česky)  
  2. HÄUSLER, A.. Cetonia aurata the rose chafer [online]. Londýn: Natural History Museum, [cit. 2012-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HANZÁK, Jan; MOUCHA, Josef; ZAHRADNÍK, Jiří. Světem zvířat V.díl (2. část) Bezobratlí. Praha : Albatros, 1973. 451 s.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]