Zlatohlávek zlatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxZlatohlávek zlatý
alternativní popis obrázku chybí
Zlatohlávek zlatý
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Artropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád brouci (Coleoptera)
Čeleď vrubounovití (Scarabaeidae)
Podčeleď zlatohlávci (Cetoniinae)
Rod zlatohlávek (Cetonia)
Binomické jméno
Cetonia aurata
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata) je brouk z čeledi vrubounovitých, v Česku je nejhojnějším druhem zlatohlávka. Barevně je velmi proměnlivý, krovky mívá kovově zelené, zlatozelené, fialové, načervenalé nebo bronzové.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělý zlatohlávek měří 14 – 20 mm.[1] Má kovové zbarvení, které vzniká odrazem levotočivého kruhově polarizovaného světla od krovek brouka. Při pohledu přes kruhově polarizační filtr, který propouští jen pravotočivě polarizované světlo, se bude brouk jevit jako bezbarvý.[2] Zlatohlávek má štítek (scutellum) nápadně trojúhelníkovitého tvaru a na krovkách několik nepravidelných příčných proužků a skvrn bílé barvy. Spodní strana brouka je měděně zbarvená. Stejně jako ostatní zlatohlávci i zlatohlávek zlatý létá se zavřenými krovkami. Spodní blanitá křídla vysouvá podélnou štěrbinou v krovkách. Občas se docela maskovaně zahrabou do země v případě nebezpečí.

Larva zlatohlávka má tvar písmene C, má velmi malou hlavu i končetiny a jsou podobné ponravě chrousta.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Larvy zlatohlávka zlatého žijí v trouchnivějícím dřevě, v pařezech, v tlejícím listí, na hnojištích či v kompostech, kde se krmí organickým materiálem a kde též přezimují. Kuklí se v červnu nebo v červenci. Dospělí brouci vylétávají na konci jara, páří se, samičky nakladou vajíčka do hnijícího organického materiálu a hynou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HANZÁK, Jan; MOUCHA, Josef; ZAHRADNÍK, Jiří. Světem zvířat V.díl (2. část) Bezobratlí. Praha: Albatros, 1973. 451 s. Kapitola Čeleď vrubounovití, s. 240 - 241. (česky) 
  2. HÄUSLER, A. Cetonia aurata the rose chafer [online]. Londýn: Natural History Museum [cit. 2012-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HANZÁK, Jan; MOUCHA, Josef; ZAHRADNÍK, Jiří. Světem zvířat V.díl (2. část) Bezobratlí. Praha: Albatros, 1973. 451 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]