Beroun-Zdejcina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zdejcina)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beroun-Zdejcina
Pohled na Zdejcinu směrem vzhůru
Pohled na Zdejcinu směrem vzhůru
Lokalita
Charakter vesnice
Obec Beroun
Okres Beroun
Kraj Středočeský kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 298 (2011)[1]
Katastrální území Zdejcina (1,96 km²)
PSČ 266 01
Počet domů 77 (2011)[1]
Beroun-Zdejcina
Beroun-Zdejcina
Další údaje
Kód části obce 401889
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdejcina je místní část a katastrální území města Berouna. Nachází se několik kilometrů severozápadně od města ve svahu nad Berounkou. Součástí Berouna se stala 14. července 1964.[2]

Ve Zdejcině se nachází památník obětem první světové války. Nad obcí se nachází vrch Děd se stejnojmennou rozhlednou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního katastrálního území Zdejcina stálo manství Kdýčina, založeno 1325, které bylo pojmenováno po lese, který je v listinách z roku 1323 připomínán jako Gdýčina. Roku 1541 získává královské město Beroun Kdýčinu do svého vlastnictví a v roce 1548 byla nařízením Ferdinanda I. zkonfiskována a převedena přímo pod královskou korunu. Dvůr zpustnul a byl osídlen znovu v roce 1607, kdy bylo povoleno dělníkům z hýskovského hamru, aby si zde postavili domy. Ves se od této doby začala nazývat Zdejcinou. V roce 1980 byla Zdejcina přičleněna k Berounu.

V prosinci 2019 byla po propadu těžebího stroje v přilehlých lesích nalezena schránka odkazující na rozsáhlou činnost ruského filosofa Jevgenije Tomorova. Obsah schránky je v těchtno dnech (leden 2020) podrobován pečlivému zkoumání. Podle posledních informací se uchovalo i několik daguerrotypií z přelomu 19. a 20. století. Prozatím se nedá určit, zda se jedná o falzifikáty nebo skutečný dobový odkaz, ale přesnost některých informací, které odkazují na ověřenou historii místa zatím dává naději, že nález bude pravý.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ves se nachází na malé plošině nad kaňonem Berounky. Část osídlení pokračuje směrem k řece a je situováno v prudkém svahu, kdy na jednom kilometru se překonává výškový rozdíl dvou set metrů. Na jižní hranici katastru kopec dále stoupá až k vrcholu Děd (493 m n. m.), vrchol samotný se nachází mimo zdejcinský katastr. Do obce vede jediná silnice III/1166, vycházející z Berouna. Místní komunikace propojuje Zdejcinu s Hudlicemi skrze bývalý vojenský prostor Zdejcina. Nejvyšším vrcholem je kóta Malá Brdatka, nacházející se v západní části katastru. Katastr odvodňuje řeka Berounka.

Památná lípa[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko Zdejciny roste památná lípa malolistá, strom je s obvodem kmene 561 cm největší na Berounsku. Stáří se odhaduje asi na 300 let.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Státní okresní archiv Beroun – Místní národní výbor Zdejcina

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]