Beroun-Zdejcina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beroun-Zdejcina
Pohled na Zdejcinu směrem vzhůru
Pohled na Zdejcinu směrem vzhůru
Lokalita
Charaktervesnice
ObecBeroun
OkresBeroun
KrajStředočeský kraj
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel298 (2011)[1]
Katastrální územíZdejcina (1,96 km²)
PSČ266 01
Počet domů77 (2011)[1]
Beroun-Zdejcina
Beroun-Zdejcina
Další údaje
Kód části obce401889
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdejcina je místní část a katastrální území města Berouna. Nachází se několik kilometrů severozápadně od města ve svahu nad Berounkou. Součástí Berouna se stala 14. července 1964.[2]

Ve Zdejcině se nachází památník obětem první světové války. Nad obcí se nachází vrch Děd se stejnojmennou rozhlednou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního katastrálního území Zdejcina stálo manství Kdýčina, založeno 1325, které bylo pojmenováno po lese, který je v listinách z roku 1323 připomínán jako Gdýčina. Roku 1541 získává královské město Beroun Kdýčinu do svého vlastnictví a v roce 1548 byla nařízením Ferdinanda I. zkonfiskována a převedena přímo pod královskou korunu. Dvůr zpustnul a byl osídlen znovu v roce 1607, kdy bylo povoleno dělníkům z hýskovského hamru, aby si zde postavili domy. Ves se od této doby začala nazývat Zdejcinou. V roce 1980 byla Zdejcina přičleněna k Berounu.

V prosinci 2019 byla po propadu těžebího stroje v přilehlých lesích nalezena schránka odkazující na rozsáhlou činnost ruského filosofa Jevgenije Tomorova. Obsah schránky je v těchtno dnech (leden 2020) podrobován pečlivému zkoumání. Podle posledních informací se uchovalo i několik daguerrotypií z přelomu 19. a 20. století. Prozatím se nedá určit, zda se jedná o falzifikáty nebo skutečný dobový odkaz, ale přesnost některých informací, které odkazují na ověřenou historii místa zatím dává naději, že nález bude pravý.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ves se nachází na malé plošině nad kaňonem Berounky. Část osídlení pokračuje směrem k řece a je situováno v prudkém svahu, kdy na jednom kilometru se překonává výškový rozdíl dvou set metrů. Na jižní hranici katastru kopec dále stoupá až k vrcholu Děd (493 m n. m.), vrchol samotný se nachází mimo zdejcinský katastr. Do obce vede jediná silnice III/1166, vycházející z Berouna. Místní komunikace propojuje Zdejcinu s Hudlicemi skrze bývalý vojenský prostor Zdejcina. Nejvyšším vrcholem je kóta Malá Brdatka, nacházející se v západní části katastru. Katastr odvodňuje řeka Berounka.

Památná lípa[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko Zdejciny roste památná lípa malolistá, strom je s obvodem kmene 561 cm největší na Berounsku. Stáří se odhaduje asi na 300 let.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Státní okresní archiv Beroun – Místní národní výbor Zdejcina

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]