Lešná (zámek, Zlín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zámek Lešná (Zlín))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o zámku ve Zlíně. O zámečku u Vsetína pojednává článek Lešná (zámek, okres Vsetín).
Lešná
zámek Lešná
Základní informace
Sloh historizující
Architekti Johann Mick, Viktor Siedek
Výstavba kolem r. 1810 (barokní)
Přestavba 1887-1894 (historizující)
Stavebník Kristian August Seilern
Současný majitel město Zlín
Další majitelé Seilernové
Poloha
Adresa Lešná 112, Štípa, Zlín, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 22230/7-1943 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Lešná se nachází ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. V současné době je v majetku Zlína.[1] Zámecký mobiliář patří Národnímu památkovému ústavu.

Historie zámku Lešná je často spojována s historii hradu Lukova, který od roku 1724 patřil rodu Seilernů. Hrad chátral a v roce 1793 byl už úplně neobyvatelný. Proto si Seilernové našli nové místo pro stavbu nového sídla a tím byla Lešná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1724 koupil panství Lukov hrabě Jan Fridrich ze Seilern-Aspangu, který nechal přemístit vrchnostenské kanceláře z chátrajícího hradu Lukov do vesnice. Od roku 1793 pak byl hrad neobydlen a už v roce 1804 je uváděn jako zřícenina. Proto bylo rozhodnuto o výstavbě nového sídla, které by jej nahradilo. Se stavbou započal Kristian August Seilern, ovšem dostavbu tehdy barokního zámku provedl v letech 1809-1810 Josef Jan Seilern. Ten ještě nechal k zámku přistavět další křídlo s věží. V roce 1887 však byl tento zámek zbořen a František Seilern na jeho místě nechal v letech 1887-1894 vystavět nový zámek. Autory zámku jsou vídeňský architekti Johann Mick, po jehož smrti v roce 1890 práci převzal Viktor Siedek.

Nový zámek se pyšnil přepychovým vybavením interiérů i vším komfortem své doby, včetně ústředního topení a elektřiny. Nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí trubkový telefon, prostorné koupelny a splachovací toalety. V suterénu zámku byly hospodářské a provozní místnosti, přízemí zahrnovalo reprezentační prostory a obytné místnosti, v první patře byly obytné pokoje rodiny majitele, a ve druhém, podkrovním patře se nacházely hostinské pokoje.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století byl lešenský areál se zámkem, přilehlými budovami, parkem a oborou dotvořen do podoby jedinečného architektonického a přírodního celku. Skvěle vybavené sídlo sloužilo hraběcí rodině, k níž sem zajíždělo i uherské příbuzenstvo, přijímaly se tu návštěvy sousedů z okolních zámků i aristokracie ze všech končin monarchie, desítky hostů se sem sjížděly k velkolepým podzimním honům. Nový zámek se stal hlavním sídlem Seilernů. V majetku Seilernů zámek zůstal do roku 1945, následně se majitelé odstěhovali do rakouského Litschau a majetek jim byl zkonfiskován. V současné době je vlastní zámek v majetku města Zlína, zámecké sbírky ale patří státu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie: Zámek Lešná [online]. ZOO Zlín [cit. 2010-11-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]