Lešná (zámek, Zlín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zámek Lešná (Zlín))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o zámku ve Zlíně. O zámečku u Vsetína pojednává článek Lešná (zámek, okres Vsetín).
Lešná
zámek Lešná
Základní informace
Sloh historizující
Architekti Johann Mick, Viktor Siedek
Výstavba kolem r. 1810 (barokní)
Přestavba 1887-1894 (historizující)
Stavebník Kristian August Seilern
Současný majitel město Zlín
Další majitelé Seilernové
Poloha
Adresa Lešná 112, Štípa, Zlín, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Další informace
Kód památky 22230/7-1943 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Lešná se nachází ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. V současné době je v majetku Zlína.[1] Zámecký mobiliář patří Národnímu památkovému ústavu.

Historie zámku Lešná je často spojována s historii hradu Lukova, který od roku 1724 patřil rodu Seilernů. Hrad chátral a v roce 1793 byl už úplně neobyvatelný. Proto si Seilernové našli nové místo pro stavbu nového sídla a tím byla Lešná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1724 koupil panství Lukov hrabě Jan Fridrich ze Seilern-Aspangu, který nechal přemístit vrchnostenské kanceláře z chátrajícího hradu Lukov do vesnice. Od roku 1793 pak byl hrad neobydlen a už v roce 1804 je uváděn jako zřícenina. Proto bylo rozhodnuto o výstavbě nového sídla, které by jej nahradilo. Se stavbou započal Kristian August Seilern, ovšem dostavbu tehdy barokního zámku provedl v letech 1809-1810 Josef Jan Seilern. Ten ještě nechal k zámku přistavět další křídlo s věží. V roce 1887 však byl tento zámek zbořen a František Seilern na jeho místě nechal v letech 1887-1894 vystavět nový zámek. Autory zámku jsou vídeňský architekti Johann Mick, po jehož smrti v roce 1890 práci převzal Viktor Siedek.

Nový zámek se pyšnil přepychovým vybavením interiérů i vším komfortem své doby, včetně ústředního topení a elektřiny. Nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí trubkový telefon, prostorné koupelny a splachovací toalety. V suterénu zámku byly hospodářské a provozní místnosti, přízemí zahrnovalo reprezentační prostory a obytné místnosti, v první patře byly obytné pokoje rodiny majitele, a ve druhém, podkrovním patře se nacházely hostinské pokoje.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století byl lešenský areál se zámkem, přilehlými budovami, parkem a oborou dotvořen do podoby jedinečného architektonického a přírodního celku. Skvěle vybavené sídlo sloužilo hraběcí rodině, k níž sem zajíždělo i uherské příbuzenstvo, přijímaly se tu návštěvy sousedů z okolních zámků i aristokracie ze všech končin monarchie, desítky hostů se sem sjížděly k velkolepým podzimním honům. Nový zámek se stal hlavním sídlem Seilernů. V majetku Seilernů zámek zůstal do roku 1945, následně se majitelé odstěhovali do rakouského Litschau a majetek jim byl zkonfiskován. V současné době je vlastní zámek v majetku města Zlína, zámecké sbírky ale patří státu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Nachází se zde turistická známka TZ 157 – ZOO Zlín.[2]
  • Nachází se zde turistická známka TZ 1972 – Zámek Lešná, Zlín.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie: Zámek Lešná [online]. ZOO Zlín [cit. 2010-11-06]. Dostupné online. 
  2. No. 157 - ZOO Zlín, turisticke-znamky.cz
  3. No. 1972 - Zámek Lešná, Zlín

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]